aktivitou len tak vrelo. Či ste sa zdržiavali priamo na Spišskom hrade, alebo v jeho podhradí, všade ste mali o zábavu postarané. Práve tu sa totiž v uplynulé dni zavládla história zosobnená v umení šermiarstva, v ktorom sa podľa znalcov neskrýva len boj o moc, ale i šikovnosť a um.
Sp. trhy 3 judy
Keramika, perníky, hračky, drevený riad a kopec iného zaujímavého sortimentu sa vo zvýšenej koncentrácii nahromadili v centre hlavného mesta Spiša. Predavači z rôznych kútov Slovenska sa tento víkend určite nemali na čo sťažovať, pretože stovky zákazníkov kupovali a kupovali a kupovali. Zatiaľ čo sa však dolu v Spišskej Novej Vsi trhovníci jednali o ceny obďaleč hore na hrade už vrcholili prípravy na štvrtý ročník šermiarskeho festivalu.
Serm Sp. hrad - 1 judy
"Páľ!," znel rázny povel uvádzača a hlavného delostrelca v jednej osobe, hlavne kanónov však ostali nemé. Ani na druhý pokus delá nezareagovali. Do tretice sa už nádvorím konečne rozľahla trojica dunivých striel, po ktorých divákom v predných radoch mierne zaľahlo v ušiach. Čo dodať, festival bol slávnostne otvorený.
Serm Sp. hrad - 3 judy
Tak tu ho máme. Krkavec čierny, ktorý sa pýši prvenstvom najväčšieho spevavca na svete. "Dežo, teraz im ukážeme ako vieš lietať," presviedčal svojho krkavčieho zverenca chovateľ so sokoliarskej skupiny sv. Bavona. Márne. Dežo bol na takomto vystúpení pred širokým obecenstvom po prvý krát a naozajstnú trému. Diváci mu to však odpustili, vzhľadom na zodpovednú funkciu, ktorú má tento vtáčik v lese. Nazývajú ho "doktor hôr", pretože sa živí zdochlinami. Dežo však nepohrdne ani sladkými keksíkmi a tak si ich radšej na radu sokoliarov, všetci v hľadisku skryli so vakov. Pri strmých náletoch ostatných pernatých dravcov si však už diváci museli ratovať hlavy, keď im tesne popri nich preletel sokol či myšiak hôrny, vo vidine odmeny na druhej strane hľadiska.
Serm Sp. hrad - 16 judy
Myšlienky na jedlo však hneď všetkých v okamihu prešli, akonáhle na pódium nastúpili prví ozbrojení a po zuby obrnení rytieri. Dobre mierené rady organizátorov, aby sa nezdržiavali v blízkosti javiska, si zobrali diváci tentoraz radšej k srdcu. Boj sa strhol kvôli prostej truhlici s dukátmi, o ktorú sa adepti na jej vlastníctvo nevedeli podeliť po dobrom. Rinčanie zbraní, sa rozliehalo široko ďaleko a veľmi rýchlo inšpirovalo mladšie divácke osadenstvo mužského pohlavia, ktoré si pohotovo našlo zábavku v napodobňovaní chrabrých rytierov, ibaže s konármi v ruke.
Serm Sp. hrad - 14 judy
"Do hladomorne s ňou, zbičovať, na škripec," vyriekli verdikt nad svojou neborkou matkou traja nevďační synovia, ktorí jej v zápale súboja pošliapali záhon červených kvetov. A nebol to hocijaký záhon. Práve na tomto mieste sa podľa legendy pobili dvaja tatranskí obri, jeden v mene zla a druhý dobra. Staroveká povesť, kde sa okrem zbraní dostala k slovu aj nejaká tá filozofia sa divákom zrejme páčila. Protagonisti zo spišskonovoveského šermiarskeho súboru Jago sa totiž umiestnili na druhom mieste.
Serm Sp.hrad - 7 judy
Samozrejme, že nakoniec sa k slovu nedostal nik iní, ako ženy, ktoré si hravo poradili so všetkými chrabrými rytiermi či namyslenými bojovníkmi. A to hoci aj obyčajnými domácimi vidlami. Spravodlivosti bolo teda učinené zadosť, spokojní boli nie len diváci, ale i "Lovci duší" z Ostravy, ktorí zožali všetku slávu s prvenstvom spojenú. Ale oslavy sa už neniesli v strohom gotickom duchu obdobia, na ktoré sa táto skupina zameriava. Boli so všetkým, čo k oslavám patrí - s pohárom v ruke a krásnou ženou po boku. Radosť nezmyli ani prvé dažďové kvapky, ktoré sa napokon v závere festivalu rozhodli Spišský hrad výdatne pokropiť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.