výstavba bola pre nedostatok finančných prostriedkov zastavená do roku 1998 a teraz mesto stojí aj pred rozhodnutím, kto bude jej vlastníkom a prevádzkovateľom. Kedy sa Hanušovčania dočkajú novej polikliniky? Opýtali sme sa na to primátora mesta Hanušovce nad Topľou Petra Vozára.
- Podľa zmluvného dodatku by prešovská firma Unistav mala práce na poliklinike ukončiť do 27. júla, ale sú tam ešte práce naviac. V súčasnosti prebiehajú záverečné práce. So spustením zdravotníckych služieb v novej poliklinike zvažujeme niekedy v októbri.
Aké zdravotnícke služby nájdu občania v novej poliklinike?
- Okrem zdravotníckych služieb, ktoré sú poskytované momentálne, sa počíta, že tam budú služby interné, chirurgické, neurologické, fyziatrické a ráta sa aj so spustením 'kolotoča', čo znamená, že jeden deň v týždni by do nášho mesta prichádzali kožiar a očiar. Ale to už bude vecou budúceho užívateľa spoločnosti Cemed, s. r. o. Vranov nad Topľou (ďalej len Camed - pozn. red.). Teraz sa v zdravotnom stredisku robí röntgen, ktorý jednoznačne zostane v Hanušovciach.
Kto bude prevádzkovateľom novej polikliniky - mesto, alebo spoločnosť Cemed?
- Táto záležitosť je momentálne v riešení. Pripravujú sa zmluvy v dvoch návrhoch. Jeden o prenájme, kedy by vlastníkom a prevádzkovateľom polikliniky zostalo mesto, a druhý hovorí o Cemede ako o vlastníkovi a prevádzkovateľovi objektu s tým, že mestu by boli vrátené všetky náklady v súvislosti s dokončením polikliniky. Išlo by zhruba o 15 miliónov korún splatných za 15 rokov do roku 2020. Dva návrhy zmlúv pripravuje mesto a takisto dva návrhy pripravuje aj spoločnosť Cemed. Do 20. augusta by mali byť návrhy odkonzultované a potom by sa mal zvoliť kompromisný variant. Potom sa rozhodne aj o prevádzkovateľovi, aj o vlastníkovi tohoto zariadenia.
Koľko už mesto vynaložilo finančných prostriedkov na dostavbu polikliniky?
- Presnú sumu ešte nepoviem, pretože záležitosť ešte nie je uzatvorená. Ale mesto zobralo na dostavbu polikliniky úver deväť miliónov korún. K tomu treba prirátať úroky. V rámci vykurovania mesto vložilo do tepelných rozvodov 1,5 milióna korún a s Cemedom sme sa dohodli, že v prípade, ak sa dohodneme na prevode vlastníctva na túto spoločnosť, tak nám túto čiastku splatia do siedmich rokov. A je tu ešte aj pozemok pod poliklinikou.
Bolo by pre mesto výhodnejšie ponechať si prevádzku polikliniky, alebo previesť ju na inú spoločnosť?
- To bude záležať od toho, ako budú postavené podmienky zmluvy. Myslím, že dôjde ku kompromisu. V dnešnej dobe, keď nemáme skúsenosti z prevádzkovania takéhoto zariadenia, je náročné zobrať si na seba takéto povinnosti. Okrem toho sa Cemed zaväzuje prevádzkovať aj kotolňu, ktorá je v súčasnosti mobilná, avšak vykuruje aj materskú školu a základnú školu. Cemed ako budúci užívateľ zariadenia sa zaväzuje, že vybuduje aj stabilnú kotolňu. Na jej zriadenie je potrebných vyše dva milióny korún, na čo mesto nemá.
Chcem podotknúť, že každý chce vylepšovať svoje a nemieni vrážať finančné prostriedky do cudzieho. Pokiaľ by Cemed bol v poliklinike iba v nájme, tak zrejme aj naďalej bude čakať, čo mesto zabezpečí. Lenže my máme aj iné priority, ako napríklad miestne komunikácie či prestavbu centra mesta. Takže ešte budeme zvažovať, či by bolo pre mesto výhodné zobrať prevádzku polikliniky na seba.
Máte vôbec z čoho dokončiť polikliniku?
- Na dofinancovanie dostavby sme ešte v jari vyhlásili finančnú zbierku medzi okolitými obcami. Som prekvapený postojom niektorých starostov, ale myslím si, že keď ľudia prídu na prvé ošetrenia, pochopia, že sa ešte treba poskladať, aby poliklinika bola ešte lepšia ako je. Niektoré obce sa k zbierke postavili záporne. Ale prečo by sa iba Hanušovce mali starať o to, aby občania okolitých obcí mali zdravotnícke služby na dosah?
Finančné prostriedky na vybavenie polikliniky zdravotníckou technikou teda nie sú záležitosťou spomínanej zbierky?
- Nie, toto je už vecou spoločnosti Cemed v prípade uzavretia dohody o prevádzkovateľovi a vlastníkovi zariadenia. Aj preto je návrh na päťročné odloženie splatnosti už skôr spomínanej čiastky 15 miliónov korún. My musíme rešpektovať, že v poliklinike bude potrebné zabezpečiť vybavenie za niekoľko miliónov korún. A to by mala zabezpečiť spoločnosť Cemed.
Všetko má svoje plusy a mínusy, ale keď budeme počítať silu slovenskej koruny v budúcnosti, tak možno to bude výhodné pre mesto. Ale najdôležitejším momentom je dokončiť, dokompletizovať naše zdravotné stredisko a mať pre ľudí zariadenie, vďaka ktorému nebudú musieť za zdravotníckymi službami cestovať do Vranova nad Topľou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.