rokovaniach zúčastnené strany podpísali včera v Berlíne záverečné dokumenty, na základe ktorých nadácia s názvom Spomienka, zodpovednosť a budúcnosť odškodní približne 1,5 milióna žijúcich obetí nútených prác.
Zákon o odškodnení nútene nasadených a vytvorení nadácie, na ktorej konto po piatich miliardách mariek prispeje nemecká vláda i nemecký priemysel, predtým schválili obe komory nemeckého parlamentu - Spolkový snem i Spolková rada.
O historickom dni hovoril včera nemecký minister zahraničných vecí Joschka Fischer na slávnostnom podpísaní v hlavnom meste Nemecka. Odškodnenie podľa neho môže len zmierniť utrpenie, ktoré bývalí nútene nasadení prežili, nikdy ho však nevymaže. Pre Nemecko boli dlhotrvajúce rokovania veľkou skúsenosťou, dodal Fischer.
Spolková vláda kancelára Gerharda Schrödera si želá, aby sa s vyplácaním odškodného začalo podľa možnosti ešte v tomto roku. Podmienkou však je stiahnutie žalôb proti nemeckým firmám podaných v USA.
Záverečné vyhlásenie v Berlíne podpísali vlády Nemecka a USA ako aj zástupcovia Poľska, Ruska, ČR, Ukrajiny, Bieloruska, Izraela, Jewish Claims Conference a nadačná iniciatíva nemeckého priemyslu. Dokument podpísali aj americkí právni zástupcovia poškodených.
Nemecké hospodárstvo však zatiaľ prisľúbenú sumu päť miliárd mariek nadácii Spomienka, zodpovednosť a budúcnosť neodovzdalo. Chýbajú ešte takmer dve miliardy mariek.
Podľa nemeckej tlačovej agentúry DPA veľký podiel na výsledku má splnomocnenec nemeckej vlády Otto Lambsdorff. Žijúce obete nacistického systému nútených prác dostanú jednorazové odškodné v rozpätí od 5000 do 15 000 mariek.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.