nenastúpili, sú od rozdelenia bývalej federácie uložené vo Vojenskom archíve v Trnave. Konštatuje to včerjšie vydanie českej Mladej fronty dnes (MFD) a vzhľadom na skutočnosť, že SR nie je členom NATO, denník upozorňuje na bezpečnostné riziká.
Na Slovensku sú podľa MFD kilometre spisov obsahujúcich dôverné údaje o občanoch ČR - o rodinných pomeroch, vzdelaní, schopnostiach. Spisy obsahujú aj charakteristiku osobnosti bývalého vojaka, vrátane jeho zdravotného stavu či sexuálnej orientácie.
V Trnave sú spisy nielen prezidenta ČR a najvyššieho veliteľa českých ozbrojených síl Václava Havla, ale aj ministra obrany Vladimíra Vetchého, ministra zahraničných vecí Jana Kavana, ďalších členov vlády, poslancov, senátorov, diplomatov, ako aj spisy šéfov českých spravodajských služieb. "Podobný archív by hociktorá spravodajská služba vyvážila zlatom," cituje MFD nemenovaného člena špeciálnej policajnej jednotky.
Archív československej armády sa po rozdelení federácie nerozdelil podľa teritoriálneho kľúča, ale bol potvrdený status quo: spisy ročníkov 1906-92 zostali na Slovensku, spisy ročníkov do roku 1905 si ponechala Praha.
Bývalý šéf českej kontrarozviedky, Bezpečnostnej informačnej služby (BIS), Stanislav Devátý je presvedčený o tom, že zodpovednosť za dnešný stav nesie bývalý minister obrany ČR Vilém Holáň, za pôsobenia ktorého k dohode o rozdelení archívov došlo. "Je to zneužiteľné. Aj vzhľadom na vzťahy, ktoré ešte nedávno mali slovenské tajné služby s Ruskom," mieni Devátý.
MFD v tejto súvislosti cituje aj vyjadrenie riaditeľa Vojenského ústredného archívu v Trnave Jana Koňarika, že "medziministerský protokol medzi ČR a SR zaručuje, že tieto spisy s osobnými dátami väčšiny mužskej populácie Čechov nebudú zneužité". Možnosť zneužitia archívnych materiálov v dobách vládnutia premiéra Vladimíra Mečiara vylúčil aj tlačový hovorca Ministerstva obrany SR Pavol Vitko. "Táto záležitosť je pre nás vecou profesionálnej etiky a cti, takže spisy českých občanov nikto nezneužil a nezneužije". Slová svojho slovenského kolegu pre MFD potvrdil aj hovorca MO ČR Milan Řepka, pripustil ale zároveň, že ide o citlivú záležitosť. "Vyhrabali ste hrozného kostlivca," povedal Řepka s tým, že osobne mu nie je príjemné, že jeho spis je uložený v inej krajine.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.