regionálny odbor ministerstva pôdohospodárstva, sa za minulý rok odhaduje na 40 miliónov korún. Ukazovatele v prvom polroku tohto roku nasvedčujú tomu, že ani teraz nebude situácia priaznivejšia.
"Úvodné jarné práce na poliach sa oneskorili oproti optimálnemu agrotechnickému termínu o 10 až 15 dní. Na svedomí to majú intenzívne zrážky. Na druhej strane, práve oni nám chýbali v predchádzajúcich troch mesiacoch. V kombinácii s nadpriemernými teplotami sa to negatívne prejavuje aj na momentálne prebiehajúcej zelenej žatve. Zatiaľ máme pod strechou asi 70 percent krmovín a už vieme povedať, že výsledná úroda bude nižšia asi o 40 percent ako vlani," informoval nás riaditeľ spomenutého regionálneho odboru Daniel Rataj, podľa ktorého boli priemerné teploty v uplynulých troch mesiacoch asi o 3 stupne Celzia vyššie, ako dlhoročný priemer.
Popri zbere krmovín sa v týchto dňoch aj v regióne pod Tatrami začína zber repky ozimnej a jačmeňa. Ako prví sa k tomu kroku odhodlali poľnohospodári v Spišskom Štiavniku. Nás zaujímalo, či majú poľnohospodárske subjekty dostatok finančných prostriedkov na zabezpečenie zberu úrody. "Tak ako v minulosti, aj teraz majú subjekty problémy s nákupom pohonných hmôt. Ak aj zvládnu žatvu, otázne je, ako sa vysporiadajú s jesennými prácami. Zakladanie novej úrody na nasledujúci rok zatiaľ nemajú všetci vyriešené," skonštatoval D. Rataj a dodal, že o budúcnosti viacerých subjektov sa rokuje práve v týchto dňoch. Na základe výsledku kontroly osevov poľnohospodárskych plodín sa rozhodne o uvoľnení štátnych dotácií na tretí štvrťrok. "Sú také poľnohospodárske subjekty, u ktorých dôjde ku kráteniu dotácií. Úplné odpojenie od pomoci zo strany štátu v regióne pod Tatrami však zatiaľ priamo nikomu nehrozí. Ale situácia je natoľko komplikovaná, že aj krátenie dotácie môže niektorých zraziť na kolená," uviedol na záver.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.