stoviek gerlachovských chalúp, najmä na vyšnom konci, nemá pravidelné zásobovanie pitnou vodou. Navyše, v ostatnom čase sa k tomu pridalo aj zreteľné znečistenie kalom," voviedol nás do problematiky starosta Gerlachova Ján Gašper.
Vodovod vybudovaný v roku 1939 spočiatku vyhovoval vtedajším požiadavkám. Neskôr však pribudli noví obyvatelia, zvýšili sa nároky a hygienu a 50 kubíkový rezervoár bol zrazu pre všetkých primalý. Hlavne v jarných mesiacoch a v čase sucha zostávajú niektoré chalupy prakticky bez vody. Zaujímavosťou je tiež, že na hornom konci Gerlachova sú rozostavané dva rodinné domy, ktorých majitelia už nedostali povolenie na pripojenie sa k obecnému vodovodu. "Bola by to zbytočná snaha. Žiadna voda v potrubí k nim na kopec nikdy nevyjde, zatiaľ," skonštatoval starosta, ktorého do vykonania ráznych krokov tlačia aj samotní občania. Z vodovodu im totiž začala vytekať opticky znečistená voda. Nikto z nej síce zatiaľ neochorel, ale aj napriek tomu sa k problému musel vyjadriť hygienik.
"Voda v zdroji je okrem nepatrného mikrobiologického nálezu pitná," píše sa v stanovisku zdravotného ústavu. "To, že je voda červená, znamená, že je v nej veľa železa. Horšie je znečistenie, ktoré sa objavuje pravidelne po búrkach," povedal J. Gašper a dodal, že už objavil riešenie dlhoročnej obecnej boľačky. Je ním vrt pri neďalekom hoteli Hubert, ktorý chce využiť na sýtenie horného konca obce vodou. "Podľa technickej dokumentácie potrebujeme na výstavbu novej vodovodnej vetvy aj s rezervoárom asi 15 miliónov korún. Pri 2,3-miliónovom obecnom rozpočte to predstavuje poriadne tvrdý oriešok. Keby však konečne došlo k transformácii Východoslovenských vodární a kanalizácií, a teda že by sme neboli správcami len dokumentácie, ale aj vodovodnej siete, zabezpečenie tejto sumy by malo svoje opodstatnenie. Navyše, keď v územnom pláne máme zakreslenú výstavbu stovky nových rodinných domov," skonštatoval na záver starosta obce.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.