ročne jednotlivcom a kolektívom za vynikajúce tvorivé výkony a činnosť v jednotlivých oblastiach života mesta v uplynulom kalendárnom roku. Prešovský primátor Juraj Kopčák včera odovzdal prvé tri ceny, na ktoré boli navrhnutí siedmi jednotlivci a šesť kolektívov. Spomedzi nich komisia vybrala docenta Petra Švorca, doktora Jána Kľoca (na obr.) a Židovskú náboženskú obec.
Vysokoškolský učiteľ a vydavateľ Peter Švorc získal cenu za vydanie a zostavenie knihy Sprievodca po sakrálnych pamiatkach a cirkevnom živote Prešova, ktorá nadväzuje na knihu Sprievodca po historickom Prešove, ktorej je Švorc takisto zostavovateľom. Nový Švorcov sprievodca vyšiel v roku 700. výročia udelenia mestských práv Prešovu a kresťanskej kultúry na Slovensku. Ako bolo včera na slávnostnom odovzdávaní cien povedané, P. Švorc sa zaslúžil aj o vydanie knihy Prešov a jeho osobnosti, Mestská hromadná doprava v Prešove, či Prešov 1999.
Druhým oceneným mužom sa za rok 1999 stal primár ortopedického oddelenia NsP J. A. Reimana Ján Kľoc. Za laureáta ho navrhol kolektív lekárov oddelenia za jeho aktivity, ktoré v oblasti ortopédie v Prešove vyvíja. J. Kľoc zaviedol množstvo nových diagnostických a liečebných postupov pri úplných náhradách či liečení kĺbov, predlžovaní končatín, plastickej chirurgie, či športovej medicíny. V minulom roku sa prezentoval na medzinárodných konferenciách v Sydney a v Bruseli a práve jeho pričinením pribudol na ortopédii autotransfúzny operačný prístroj. "Doktor Kľoc urobil strašne veľa roboty pre zdravie ľudí v našom meste a práve za to mu patrí vďaka," pripomenul primátor. J. Kľoc sa vyjadril aj k otázke, či cena ktorá mu bola práve udelená, korešponduje so stavom zdravotníctva nielen v Prešove, ale i na Slovensku. "Podmienky, ktoré sú v zdravotníctve, momentálne trápia aj mňa aj všetkých ostatných. O to viac síl musíme vynakladať na to, aby sme technický handikup nahradili dobrým prístupom, dobrým slovom a vzťahom k pacientovi," odpovedal a dodal, že bez špičkovej techniky sa zaobísť súčasné zdravotníctvo nemôže. "Verím v prezieravý postup regionálneho vedenia i vlády. Verím, že sa i my dočkáme zlepšenia podmienok a tie sa zachvíľu budú rovnať podmienkam v zahraničí. Ďaleko od nich nemáme."
Spomedzi šiestich kolektívov bola za laureáta ceny vybratá Židovská náboženská obec (ŽNO) v Prešove. Komisia ju vybrala pre výrazný podiel pri obnove židovského náboženského života i rekonštrukciu kultúrnych pamiatok. V rámci 750. výročia mesta usporiadala slávnosť storočnice od vybudovania synagógy, kde sa stretli bývalý významní Prešovskí Židia, dnes žijúci v zahraničí. V minulom roku zorganizovala aj spomienku na príchod prvého žida Markusa Holländera do Prešova a cena obci patrí i za ich ekumenické aktivity. Cenu za ŽNO prevzal jej predseda Dezider Landa. V príhovore povedal, že je veľmi rád, že si spoločnosť uvedomuje ich prínos, pretože "sme silným seizmografom života okolo nás, nielen v Prešove, ale i na Slovensku a v celom svete". Primátor sa s voľbou ŽNO zhodol. "Keď som nastúpil, podarilo sa nám dať dokopy jeden tím zástupcov všetkých cirkví na území Prešova, v ktorom Židovská náboženská obec hrá vážnu hudbu. Vzhľadom, na činnosť, ktorú táto inštitúcia v meste vykonáva je toto ocenenie na mieste."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.