uplatňovanie príspevku na bývanie, poskytovaného občanom, ktorí spĺňajú podmienky. Prezentácia sa uskutočnila v spolupráci ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny s Urbanistickým inštitútom a Inštitútom bývania v Bratislave za podpory americkej národnej agentúry USA IB a pozvaní boli aj zástupcovia ministerstiev financií a výstavby, krajských úradov. Nechýbal ani prvý podpredseda ZMOS a primátor Vranova nad Topľou Milan Muška, ktorého sme sa opýtali na výsledky tejto prezentácie.
- Výsledky boli zaujímavé v tom, že sa posudzoval pilotný projekt, ktorý sa uskutočnil v okrese Nitra. Vybrali ho najmä vzhľadom na to, že spolu s Košickým krajom je v kraji Nitra najväčší počet poberateľov príspevku na bývanie. Z tých výsledkov možno zdôrazniť hlavne záver, z ktorého vyplýva, že táto dávka vzhľadom na to, že sa nečerpá v dostatočnom objeme, neplní svoj účel. V žiadnom prípade neplní jeden z účelov, ktorý sa predpokladal, a to je podpora bývania. Príspevok sa stal naozaj iba určitou dávkou sociálnej pomoci, čo tiež nebolo jeho účelom.
V dosť malom rozsahu pomohol pri odstránení jedného veľkého problému, ktorým je množstvo neplatičov a vlastne aj podmienka najprv zaplatiť podlžnosti možno bola jednou z bŕzd tohoto projektu využívania príspevku na bývanie.
Na čo sa dal tento príspevok použiť?
- Príspevok na bývanie je sociálnou dávkou, ktorá sa poskytuje tým, čo spĺňajú podmienky na jeho poskytnutie. V prevažnej miere sú to občania, ktorým sú poskytované dávky sociálnej pomoci, teda sú na hranici sociálneho minima a je to je to príspevok, ktorý sa má použiť na krytie časti nákladov spojených s bývaním. Vychádza sa z výdavkov na bývanie, do ktorých je započítaná okrem nájomného aj výdavky na teplo a teplú vodu, energie vrátane plynu, elektriny a výdavky týkajúcich sa služieb spojených s bývaním. Je tam poplatok za televíznu anténu, za výťah, za odvoz smetí.
Všetko sa to vypočítava na základe vzorca a práve tento vzorec a stanovenie koeficientov, ako sa ukázalo, hovorí o tom, že počet spôsobilých by bol väčší, ale je treba prehodnotiť koeficienty, ktoré sú stanovené zákonom a ktoré vychádzajú z dosť úsporných princípov. Treba hovoriť aj o tom, že existuje pomerne veľké množstvo občanov, ktorí podľa prieskumu uskutočneného v okrese Nitra nevedeli o tomto príspevku. Niektorí nevedeli ako ho využiť a podľa výsledkov prieskumu nárokovalo si tento príspevok len 13 percent občanov, ktorí by si ho teoreticky mohli uplatniť.
Je pravda, že tento príspevok nie je automatický a posudzujú ho okresné úrady, ale aj tak prieskum poukázal na viacero nedostatkov tohoto zákona o príspevku na bývanie.
Ako sa bude ďalej pokračovať v poskytovaní týchto príspevkov?
- Odporúčania, ktoré odzneli na tomto stretnutí, boli smerované k lepšej koordinácii medzi ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny, ministerstvom výstavby a regionálneho rozvoja a ministerstvom financií. Vypracovaný bol celý rad odporúčaní, ktoré by tieto ministerstva mali premietnuť do novely tohoto zákona, ale hlavne do zmien kritérií, ktoré podmieňujú vyplácanie príspevku. Rezervy sa ukázali aj v informovanosti obyvateľov až do takej miery, že určité skupiny obyvateľov by bolo potrebné priamo osloviť, aby sa im pomohlo. Samozrejme, ide o najviac sociálne odkázaných občanov. Povedzme, ide o veľmi širokú skupinu dôchodcov, ktorí ani nevedia, že takýto príspevok môžu dostať.
Je reálne pri dnešnej finančnej situácii štátu, aby takýto projekt pokračoval?
- Aj za ZMOS som prisľúbil, že budeme trvať na tom, aby sa kritéria zmiernili tak, aby sa väčší počet občanov mohol poberať túto dávku. Naša kritika spočíva nie v tom, že by sme požadovali väčší objem finančných prostriedkov, ale v tom, že sa nevyčerpá ani predpokladaný objem 1,6 miliardy korún určených na tento účel v štátnom rozpočte kvôli tomu, že tie kritéria sú také prísne ako aj kvôli tomu, že nie každý vie o možnosti požiadať o takýto príspevok. Dá sa povedať, že na tejto dávke sa šetrí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.