súdny poriadok. Ústavný súd konštatoval, že mimoriadne dovolanie ostáva zachované a ako mimoriadny opravný prostriedok proti nezákonným a nespravodlivým rozhodnutiam súdu je v súlade so všetkými ustanoveniami nášho právneho poriadku.
Podľa predsedu ÚS Jána Mazáka podstata rozhodnutia spočíva v uprednostnení záujmu, aby súdne rozhodnutia boli spravodlivé, vecne správne a zákonné, pred hodnotou právoplatnosti súdneho rozhodnutia.
"Je to rovnako vysoká ústavná hodnota, ale v určitých mimoriadnych prípadoch sa musí prelomiť," dodal.
Ak by ústavný súd vyhovel návrhu NS SR, všetky mimoriadne dovolania, ktoré boli doposiaľ podané generálnym prokurátorom SR, by pravdepodobne neboli meritórne vybavené, čo znamená, že NS by o nich nerozhodol, ale konanie zastavil.
Podľa prijatého uznesenia ÚS účel mimoriadneho dovolania spočíva v odstránení nezákonnosti, ktorej sa dopustil súd v konaní podľa Občianskeho súdneho poriadku, pričom si to vyžaduje ochrana práv a
zákonom chránených záujmov fyzických osôb, právnických osôb alebo štátu. Táto ochrana je prípustná iba vtedy, ak osoba, ktorá sa jej domáha, využila všetky dovolené a efektívne prostriedky na ochranu
svojich práv, alebo ich nemala k dispozícii. Mimoriadne dovolanie môže podať iba generálny prokurátor, podmienkou však je podnet osoby, ktorá má priamy vzťah k napádanému rozhodnutiu súdu. Podaním tohto mimoriadneho opravného prostriedku generálny prokurátor chráni hodnoty spočívajúce v zákonnosti, spravodlivosti a vecnej správnosti súdneho rozhodnutia vo chvíli, keď tak už nemôže urobiť účastník konania a jej zjavné, že došlo k porušeniu princípov spravodlivého procesu, práva na súdnu ochranu alebo hrubému porušeniu práv účastníka konania.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.