obchodovania zakazujúce obchod s tzv. krvavými diamantmi, z ktorých predaja sú financované vojnové konflikty na africkom kontinente.
"Okamžite odstránime všetky právne medzery, vďaka ktorým sa vojnové diamanty v súčasnosti dostávajú na svetové trhy," uvádza sa v záverečnom vyhlásení svetového kongresu diamantového priemyslu, ktorý sa v Antverpách konal od pondelka.
Opatrenia zahŕňajú systém certifikácie nebrúsených diamantov počas ich cesty z baní až na medzinárodné trhy, ktorý umožní aj konečnému predajcovi alebo spotrebiteľovi zistiť, kde bol daný kameň vyťažený. Obchodníkov, ktorí porušia embargá OSN na nákup diamantov od povstalcov v Angole a Sierra Leone, čakajú prísne tresty vrátane vylúčenia z radov diamantového priemyslu.
Podľa nových pravidiel budú musieť byť všetky surové diamanty expedované z krajiny pôvodu v zapečatených balíkoch a sprevádzané certifikátom, ktorý vystavia miestne úrady a overí nová medzinárodná rada pre diamanty, informoval na záver antverpského kongresu Sean Cohen z Medzinárodnej asociácie producentov diamantov.
Už zajtra sa v Londýne stretnú zástupcovia medzinárodného diamantového priemyslu s predstaviteľmi vlád zainteresovaných štátov a nový globálny systém certifikácie by podľa Cohena mohol začať fungovať ešte opred tohtoročnými Vianocami.
Okrem toho sa 350 najvýznamnejších svetových firiem tohto odvetvia dohodlo v Antverpách na tom, že ktokoľvek bude prichytený pri obchodovaní s "kravými" diamantmi, bude okamžite z tohto lukratívneho priemyslu vylúčený. "Nechceme týchto ľudí, nepotrebujeme ich," vyhlásil šéf antverpskej Vysokej rady pre diamanty Peter Meeus. "Každý, kto poruší embargo, bude vylúčený z biznisu," ubezpečil.
Závery diamantového kongresu v Antverpách okamžite privítali medzinárodné organizácie ľudských práv, ktoré dlhý čas vyvíjali tlak na diamantový priemysel a kritizovali ho za to, že zatvára oči pred obchodom s kameňmi financujúci krvavé vojnové konflikty. Belgická tlač však ešte pred záverom kongresu vyjadrila pochybnosti o efektívnosti označovania pôvodu diamantov z Angoly a Sierra Leone a upozornila, že kamene z týchto krajín sa môžu na svetové trhy dostať nelegálne cez susedné krajiny, napríklad Libériu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.