Július Kontúr predstavil minulý týždeň čitateľom denníka Korzár genézu zveľaďovania námestia. Na jeho výroky sa rozhodol zareagovať splnomocnený a zodpovedný zástupca firmy Fénix, v. p., s. r. o. Ing. Vladimír Kramarič, podľa ktorého sa poniektoré vyjadrenia nezakladajú na pravde.
Ako vyplynulo zo slov starostu, "Investorovi stavby ponúkli výhodnú dodávku dlažby firmou Kaveko, ktorá sa neskôr transformovala na Kaveko International a následne na Fénix, v. p., s. r. o."
Vladimír Kramarič však tvrdí, že tieto skutočnosti nie sú pravdivé. Podľa neho sú firmy Kaveko, Kaveko International, i Fénix, s. r. o. samostatné právnické subjekty so svojim IČO-m.
"Pôvodnú ponuku vykonala firma Kaveko International, ktorá uzavrela aj kúpnu zmluvu s mestskou časťou Košice-Šaca, ktorú podpísal starosta Július Kontúr. Následne cedačnou zmluvou, resp. dohodou o postúpení práv a povinností bola dodávka kameňa cedovaná z firmy Kaveko International na spoločnosť Fénix, v. p., s. r. o., opäť s podpisom pána starostu, ktorý však musel vedieť, že sa jednalo o prevod práv a povinností medzi dvoma firmami."
Ani tvrdenie, že Mestská časť Košice-Šaca uzatvorila kúpno-predajnú zmluvu, v ktorej neboli presne určené podmienky nepovažuje V. Kramarič za seriózne.
"Zámer výhodnosti sa čoskoro premenil do istej nevýhodnosti," povedal nedávno J. Kontúr.
"Môžeme dať komukoľvek, kto má záujem, do tejto zmluvy nahliadnuť. V zmluve sú presne špecifikované výmery a obsahuje neoddeliteľný dodatok, kde sme zafixovali fixné ceny pre ponúkaný kameň. Avšak s tým, že bolo všetkým zainteresovaným jasné, že ešte nebola spracovaná detailná projektová dokumentácia," hovorí V. Kramarič.
Napriek tomu, že zmluva bola podpisovaná ešte 30. 10. 1997 so súhlasom starostu do nej zainteresované strany zakotvili klauzulu umožňujúcu meniť predbežnú špecifikáciu bez finančných dopadov pre investora a to až do termínu 31. 12. 1997. Do tohoto termínu sa investor - Mestská časť Košice-Šaca zaviazala dodať firme Fénix, s. r. o. presné špecifikácie. Nevýhodnosť, na ktorú sa odvoláva J. Kontúr, mohla byť zapríčinená čiastočným navýšením ceny, ktoré údajne vzniklo z úplne iných príčin.
"Špecifikáciu bolo možné pozmeniť len do 31. 12. 1997, za celý čas sme to urgovali, dokonca aj písomne, no mestská časť Šaca ani na jednu našu urgenciu nereagovala. Začiatkom januára 1998 sme vyvolali rokovanie u pána starostu za účasti generálneho dodávateľa surovín, zástupcu talianskej spoločnosti Garda - Granity. Títo osobne upozornili pána starostu, že pôvodne ponúknuté podmienky na dodávku surovín, ktoré sme mali finalizovať, boli platné len za predpokladu, že sa celá vec zrealizuje ešte v priebehu roku 1997, nakoľko nám ponúkli výhodu zimného obdobia."
Keďže sme termíny prekročili, tak v rámci zachovania korektných vzťahov prišli predstavitelia talianskej firmy osobne upozorniť starostu, že termín z 31. 12. 1997 mu presúvajú na 10. 3. 1998. Vopred ho upozornili, že ak nebude do tohto termínu upresnená špecifikácia požadovaného kameňa, navýšia cenu o 15 percent, nakoľko sa líra i slovenská koruna prepadávala voči doláru. Pri tejto príležitosti darovali J. Kontúrovi kalendárik, v ktorom urobili červený krúžok na spomínanom dátume.
"Napriek tomu sme špecifikáciu nedostali, obdržali sme ju až koncom júna, alebo v júli 1998. Boli sme nútení pre nedodržanie podmienok na strane investora upraviť pôvodne ponúknuté ceny. Nezvyšovali sme ich o 15 percent, ale po prehodnotení situácie o 11 percent. Toto bolo zo strany investora akceptované. Čiže navýšenie ceny nebolo zapríčinené našou vinou," hovorí splnomocnený zástupca f. Fénix, v. p., s. r. o.
Námestie pred miestnym úradom vyšlo Šacu na niečo vyše 37 miliónov korún. Pôvodný rozpočet však hovoril len o 24 miliónoch. Dlažba zhltla spočiatku 2,7 milióna, búracie práce činia vyše šiestich miliónov korún. Podľa slov starostu sa zistilo, že materiál nebol uskladnený v zmysle zmluvy a preto sa pristúpilo k iným spôsobom riešenia.
"Naša povinnosť dodať kameň pre MÚ MČ - Šaca sa cedáciou zmenila na povinnosť dodať kameň víťazovi výberového konania - firme Sates, a. s. Dohodli sme sa, že do dvoch dní od podpísania cedácie MČ Košice-Šaca predisponuje firme Sates 1,7 milióna korún, ktoré sa do ďalších dvoch dní firma Sates zaväzuje predisponovať na náš účet. Tieto peniaze boli firme Sates účelovo uvoľnené, avšak na náš účet sa nedostali. Tento dodatok sme podpísali dňa 11. 12. 1998."
Až v januári 1999 firma Sates vyslala svojich pracovníkov, odvolávajúc sa na základnú kúpnu zmluvu, podľa ktorej sa umožňuje zástupcovi kupujúceho kontrola priebežnej kvality.
Pracovníci f. Sates sa nepovolene presunuli do skladu surovín, začali nám inventarizovať bloky a suroviny. Chceli nám dokázať, že nie sme schopní objednané množstvo kameňa vyrobiť. V ten deň sme mali na výrobu ešte 2,5 mesiaca. Výsledok kontroly začala následne firma Sates prehlasovať ako dôvod, prečo nám neposkytne ďalšie peniaze."
Následne bola zvolaná miestná rada pri MZ na 27. 1. 1998. Odznelo na nej prehlásenie gen. riaditeľa f. Sates doc. Hlavoňa, kde potvrdil, že uvedenú zálohu prijali a odmietajú ju predisponovať.
"Ak však starosta a poslanci povedia, že nám majú peniaze poskytnúť, tak to učinia. V tej chvíli na starostove negatívne zakývanie hlavou poslanci zamietli poskytnutie zálohy, čo bolo v príkrom rozpore s uzatvorenou zmluvou."
Ďalším dodatkom ku kúpnej zmluve bolo schválené, že záloha bude dodávateľskej firme poskytnutá. Peniaze došli v júli 1999, avšak už po navýšení ceny o 866 000 korún, na ktorom kvôli oslabeniu koruny a zavedeniu dovoznej prirážky firma Fénix, s. r. o. trvala.
K výberu materiálu na hlavné námestie došlo s obrovským omeškaním...
"Architektovi sme predložili vzorky všetkých materiálov, ktoré sa nachádzajú v našej generálnej cenovej ponuke základnej kúpnej zmluvy aj s navýšením cien o 11 percent. Snahou investora bolo dopracovať sa k pôvodným cenám, načo sme ponúkli alternatívu použitia svetlozeleného amazovitého granitu, ktorého hodnota je vyše 4000 Sk za m2. My sme ponúkli cenu 1970 korún za m2. Voľba tohto kameňa mohla zlacniť náklady o viac ako milión Sk. Tento kameň však architekt odmietol, pretože sa mu nepáčila farba. Následne vybrali z ponuky okrem iného aj modročierny granit a keďže sme mali túto surovinu v dostatočnom objeme na sklade, neuplatnili sme ani 11-percentné navýšenie ceny. Investor od alternatívy dovážať surovinu z Talianska a opracovávať ju na mieste upustil, pretože hľadal lacnejšiu cestu. Konečná faktúra nám doteraz nebola uhradená," dodal V. Kramarič.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.