slovenského "eurofanklubu". Bruselský dvojhlas si vyhodnotili ako priaznivý signál, že v EU sledujú našu krajinu a záleží im na politickej stabilite a udržaní koalície, ktorá je v ich očiach garantom integračných ambícií štátu.
Nič proti eurooptimizmu, veď žiadne iné geostrategické smerovanie pre túto krajinu ani neprichádza do úvahy. Verejná diskusia, ktorá sa tu na "euromotívy" vedie, vykazuje však už príznaky euroiluzionizmu. Nie je dobré, ak naši politici hromadne lakujú pomery na ružovo a doslova zatĺkajú niektoré problémy. Precitnutie, až sa skutočne meritórna diskusia otvorí, totiž môže byť dosť tvrdé.
Výstrahou nech je aktuálna debata u našich integračne pokročilejších susedov, ktorí, keďže sa vyhli "mečiarovskému" intermezzu, bežia v prvej, tzv. luxemburskej skupine. V ČR, Maďarsku i Poľsku sa už presadzuje tón plný rozčarovania až frustrácie. Ten nadväzuje na stále nepríjemnejšie správy priamo z Bruselu. Rýchle rozšírenie, ktoré sa im sľubovalo, sa totiž rozplýva v stále evidentnejšej neschopnosti EU reformovať seba samu, bez čoho je ale prijatie čo iba jedinej krajiny nemysliteľné. Za portugalského predsedníctva, ktoré skončilo teraz v júni, nepokročila medzivládnia konferencia EU o reformách ani o milimeter. Definitívny termín je december, teda koniec francúzskeho predsedníctva, ten sa ale javí stále väčšmi nereálny. V tejto situácii u susedov už nešetria sírou nielen komentátori či analytici, ale napr. i madarský premiér Orbán, ktorý nedávno šokoval výrokom, že "pokiaľ v decembri nedá EU jasný harmonogram pre najvyspelejšie krajiny, my vezmeme na vedomie, že ŽIVOT EXISTUJE AJ MIMO EU". O glosách šéfa českého parlamentu Klausa ani nehovoriac...
Hoci pre Slovensko je termín január 2003 neaktuálny (oficiálne ašpirujeme na január 2004 - neaktuálny je rovnako), nás by prešľapovanie únie malo mrzieť a motivovať podobne. Veď existujú aj také rozširovacie stratégie, ktoré hovoria o jednotnom vstupe revitalizovaného "Visegrádu". Celkom paradoxne, zdá sa, práve s touto perspektívou v chrbte naše elity a mienkotvorci spomaľovaniu na strane únie dokonca fandia. Ich filozofiou je, že práve odklad pre najvyspelejších nám umožní dobehnúť dvojročné manko, spôsobené neskorším začiatkom prístupových rokovaní. Neuvedomujú si pritom zásadnú vec: Teraz sa už nehrá o rok 2003, ktorý je z hľadiska začiatku rozširovania absolútne stratený, ale vo vitálnom ohrození je už práve aj ten rok 2004.
Omylom tejto stratégie nie je iba fakt, že "eurodebata" na Slovensku sa vezie iba okolo počítania kapitol a problémov, ktoré sa v procese približovania vŕšia na našej strane (táto diskusia je isteže tiež dôležitá). Horšie je, že Slovensko zostáva okázalo mimo stále dôraznejšieho a nástojčivejšieho tlaku, ktorý smerom k únii v akejsi "stredoeurópskej aliancii" vyvíjajú naši visegrádski partneri. Celkom konkrétny príklad: Nedávno predniesol francúzsky prezident Chirac v Berlíne prejav, ktorým sa vyslovil za tzv. dvojrýchlostnú Európu, čo by bolo fakticky rozdelením EU na štáty prvej a druhej kategórie, pričom do druhej by pochopiteľne "spadli" všetci noví členovia. Na tento projekt, ktorý je prakticky prvou otvorenou negáciou plnohodnotného rozšírenia EU, reagovali v Prahe, Varšave i Budapešti mimoriadne vznietlivo a odmietavo. Naopak, v Bratislave Chiracova výzva odoznela fakticky bez povšimnutia. Jediný - vždy najotvorenejší - František Šebej, šéf integračného výboru NR SR sa "odvážil" povedať, že "myšlienka hlbšej integrácie medzi skupinami krajín v rámci únie obsahuje hrozbu, ktorá by sa napokon mohla obrátiť proti myšlienke európskej integrácie".
Inak ticho - Dzurinda, Hamžík, Kukan a spol. ani "nekukli". Isteže, valorizácia dôchodkov, dvojité členstvo a pod. sú nesmierne zaujímavé kauzy, popri ktorých už na také "nuansy" asi nezostáva čas. Nie je to ale férová hra. Naše reanimované ambície totiž sponzorujú Maďari, Česi i Poliaci výdatne vlastným politickým kapitálom. Žiadala by sa štipka solidarity - už len preto, lebo "visegrádsky variant" rozšírenia EU je asi jediný, ktorý sľubuje pre Slovensko členstvo ešte v tejto dekáde. Všetky ostatné sú o futurológii...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.