kto po nich túži. Z listu vyberáme: "Som veľmi rozhorčený, ako delíte národ slovenský, t.j. na fanatických dôchodcov, s nižším vzdelaním a vzdelaných. Tuším, seba si zaraďujete medzi vzdelaných, keď máte iný názor, ako tí takzvaní (podľa vás) sfantizovaní dôchodcovia. Ale, podľa mojej mienky, vzdelanosť, mimo iného, vyjadruje aj úctu k starším, čo zrejme prepáčte, vám je cudzie. Kto vám dal na to právo, aby ste sa takto vyjadrili o tých, ktorí majú iný nadhľad na veci a nazvať ich "sfanatizovaným stádom". Ešte by som vám na záver chcel pripomenúť, že aj vy raz zostarnete a možno, budete mať pre určité veci iný názor ako mladá generácia a oni, vás ako vy teraz nás dôchodcov zaradia medzi sfanatizované stádo."
MT: Odpoveď autorky článku
Dovoľte, aby som Vám vysvetlila, že ste ma celkom nepochopili. Chápem Vaše rozhorčenie, ale veta: "získať potenciálnu šancu nájsť voličov nielen hlavne medzi fanatickými dôchodcami a ľuďmi s nižším vzdelaním" nevyjadruje, že všetci dôchodcovia sú sfanatizovaní, lež vyjadruje, že niektorí spomedzi dôchodcov pôsobia sfanatizovane, čo dokazujú zábery z mítingov HZDS. To ale taktiež neznamená, že tí ľudia sú sfanatizovaní preto, lebo sú dôchodcovia. Nepochybne je veľmi veľa inteligentných dôchodcov, múdrejších a kultivovanejších než niektorí mladí ľudia. Tak ako by sme mohli povedať o afrických štátoch, že sú zaostalé, neznamená to zníženú hodnotu a kvalitu ľudí ich obývajúcich. Nemali len vhodné podmienky pre rozvoj. Rovnako väčšina z dnešných dôchodcov žila v pohnutých časoch a nemala vhodné podmienky pre zvyšovanie svojho vzdelania a rozvoj kritického myslenia. Pokladám to za hlavnú príčinu nášho stavu.
Ďalšou inkriminovanou vetou je veta: "Všetko zlo sa totiž začína v nenávisti sfanatizovaného stáda." Každý človek sa občas správa stádovite, to nie je urážka. Toto prirovnanie iba ukazuje, že človek sa v dave ľahko stratí. Môžeme sa tiež odvolať na psychologické, sociologické štúdie, avšak zoberme si len historické skúsenosti - ako Hitler robil z ľudí sfanatizované stádo, a ako to dopadlo. Nejde o vek, dnešní slovenskí dôchodcovia ale tvoria väčšinu na tých povestných mítingoch HZDS, je v nich teda istá väčšia zraniteľnosť a ľahšie sa dajú manipulovať pravdepodobne z dôvodov, ktoré som už spomenula. Neviem, či sú mladí ľudia zatiaľ odolnejší preto, lebo každý má prístup ku vzdelaniu a informáciám, alebo skôr preto, že sa o politiku málo zaujímajú. Každopádne je však podľa mňa dôležité odstraňovať každý závan zneužívania a manipulovania ľudí, huckania ich, lebo človek nie je ovca, aby žil v stáde. Človek má myslieť predovšetkým sám za seba a potom mu jeho vlastná prirodzenosť ukáže slušnosť, dobro a úctu k ostatným. Napokon, ako hovoril Plautus, nie vekom, ale nadaním sa dosahuje múdrosť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.