Národného úradu práce (NÚP) schválilo tento týždeň rozdelenie účelovej dotácie zo štátneho rozpočtu na verejnoprospešné pracovné miesta pre dlhodobo evidovaných nezamestnaných do jednotlivých okresov. Stalo sa tak na základe novely zákona o štátnom rozpočte SR pre tento rok 2000, ktorá umožnila okresným úradom práce rozdeliť na tieto účely spolu 2 miliardy korún. Najväčšia čiastka z tejto sumy vo výške 840 miliónov Sk sa ujde Košickému a Prešovskému kraju, pretože práve v týchto krajoch je bez práce každý štvrtý človek. Hlavnými kritériami pre rozdelenie prostriedkov do jednotlivých okresov bude podiel dlhodobo nezamestnaných spolu s ich vekovou a vzdelanostnou štruktúrou.
"Preto dostane okres Košice I. iba 8 miliónov, zatiaľčo Michalovce až 81 miliónov korún. Nehľadajte za tým žiadnu politiku, vyberalo sa výhradne podľa spomínaných kritérií. Pridelenie prostriedkov je operatívnym, a nie systémovým krokom. Má však veľké prínosy pre dlhodobo nezamestnaných, ktorí stratili, alebo nikdy nemali pracovné návyky," uviedol riaditeľ Národného úradu práce Jaroslav Šumný.
Pripustil však, že rozdelenie prostriedkov nemusí byť konečné a ak ich v niektorých okresoch nebudú vedieť všetky využiť, prejdú v prospech okresov, kde je o ne záujem.
Riaditeľ okresného úradu práce Košice I Tibor Krinický oznámil, že podľa vlastných predbežných zistení je na "jednotke" záujem o 460 miest, z toho až 120 chcú vytvoriť spolu so Správou mestskej zelene.
Dlhodobo nezamestnaný bude prijatý do pracovného pomeru na dobu určitú, keď sa podpíše písomná dohoda medzi okresným úradom práce a zamestnávateľom. Tým môže byť obec, rozpočtová alebo príspevková organizácia zriadená obcou, občianske združenie, nezisková organizácia, nadácia, neinvestičný fond, zdravotnícke zariadenie, zariadenie sociálnych služieb, štátom uznané cirkvi a náboženské spoločnosti alebo aj Slovenský Červený kríž. Okresný úrad práce poskytne dotáciu v sume najviac 1,3-násobku životného minima (teda 4537 Sk - pozn. red.) a za tohto zamestnanca navyše uskutoční aj platby do fondov za tohto zamestnanca.
V prípade týchto verejnosprospešných prác pôjde vždy o dohody na dobu určitú, ktorá vyprší najneskôr 31. decembra tohto roku. Čiastočne to síce pomôže pri eliminácii čiernej práce, avšak veľké zázraky sa očakávať nedajú. Vďaka neskorému uvedeniu opatrenia do praxe až od 1. augusta sa zníži možnosť jeho využitia, Mnoho prác je sezónnych, a preto sa nebudú môcť realizovať v jesenných a zimných mesiacoch. Mimochodom, NÚP myslel aj na ľudí, ktorí sa do tohto programu odmietnu zapojiť. Ak nebudú vedieť rozumne vysvetliť svoje pohnútky, za odmenu sa vyškrtnú z evidencie poberateľov sociálnych dávok...
Generálny riaditeľ NÚP nechcel konkretizovať, o koľko sa po zavedení tohto opatrenia zníži miera nezamestnanosti. Za dôležitejšiu totiž považuje aktivizáciu dlhodobo nezamestnaných, ktorí si už odvykli pracovať.
"Položme si otázku, či taký dlhodobo nezamestnaný bude vôbec schopný pracovať 8 hodín denne, alebo prijme len prácu na polovičný úväzok," zamyslel sa riaditeľ Národného úradu práce, ktorý sa nám priznal, že aj on bol istý čas bez práce. Ako perličku nám na záver povedal, že medzi vyše polmiliónovou armádou slovenských nezamestnaných sa nájde zopár stoviek takých, ktorí pojem zamestnávateľ nepoznajú už vyše 10 rokov...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.