úpravy, pretože predstavujú nebezpečenstvo pre svojich nájomníkov. Vyjadrenia statika aj hygienika sú jednoznačné. Niektoré domy na centrálnom kežmarskom námestí nespĺňajú požadované kritériá a teda by v súčasnosti už nemali byť obývané. Práve v tých, čo sa nachádzajú v najhoršom stave, však býva viac osôb, ako by si bežný smrteľník dokázal predstaviť. Sú to naši rómski spoluobčania. Keďže títo ľudia žijú v nevyhovujúcich životných podmienkach, primátor Kežmarku František Grohola spolu s vedením mesta vypracoval spôsob, ako pomôcť chátrajúcim stavbám a zároveň aj ich obyvateľom.
* Odkedy sa Kežmarok zaoberá myšlienkou na vyriešenie spomenutého problému a aká bola pôvodná filozofia?
- Už približne pred ôsmimi rokmi prišiel môj predchodca s myšlienkou ako vyriešiť oba problémy naraz. Vybral stavebnú lokalitu, na ktorej chcel postaviť domy pre tých, ktorí sa vysťahujú z domov v centre mesta, ktoré by potom podstúpili rozsiahle rekonštrukčné práce. Tie boli a stále sú nevyhnutné kvôli tomu, že kamenné domy nevyhovujú z hygienickej stránky a kvôli poruchám v statike ani z pohľadu bezpečnosti. Navrhovaná lokalita Hlboká dolina však neprešla schvaľovacím procesom. Vyžadovala si privysoké náklady na vybudovanie inžinierskych sietí. Druhý problém spočíval v nevhodnom projektovom riešení. Počítalo sa totiž s umiestnením zateplených unimobuniek s elektrickým vykurovaním...
* Nová koncepcia riešenia problému vychádza z tej pôvodnej. Aké sú medzi nimi odlišnosti?
- Medzičasom poslanci mestského zastupiteľstva rozhodli o tom, že dotknuté nájomné byty, vzhľadom na ich značnú historickú a pamiatkovú cenu, aj naďalej zostanú majetkom mesta. To sa však o ne musí postarať. Preto sme oprášili pôvodný zámer na vybudovanie nových obydlí pre nájomníkov z centra. Nimi opustené domy potom mienime dať do prenájmu s podmienkou vykonania komplexných rekonštrukčných prác. Samozrejme pri zachovaní ich historických daností.
* Obzvlášť citlivo vyznieva potreba vysťahovania obyvateľov na iné miesto...
- Sťahovanie sa týka asi 150 až 180 občanov momentálne žijúcich v piatich mestských domoch. Samozrejme, na námestí žije oveľa viac rómskych spoluobčanov. Títo však obývajú domy, ktoré už vlastnia. Naše riešenie sa dotýka len tých, čo sú nájomníkmi.
* Aké riešenie ste teda navrhli?
- Pôvodne sme vytipovali tri lokality. Po zvážení všetkých alternatív sme na rokovanie zastupiteľstva predložili dve a poslanci z nich napokon vybrali oblasť zvanú Rakúska cesta, nachádzajúcu sa v blízkosti výpadovky z mesta smerom na obec Rakúsy. Rozhodujúcim argumentom bola blízkosť inžinierskych sietí, čo v konečnom dôsledku znamená najnižšie budúce investície.
* Aké budú najbližšie kroky mesta potom, ako poslanci zastupiteľstva definitívne schválili lokalitu pri Rakúskej ceste?
- Najprv musíme majetkovo - právne vysporiadať stavebné pozemky. Nasledovať bude príprava inžinierskych sietí Hneď po vyhotovení projektu, pretože štúdia je už dávno hotová, požiadame štátne fondy o dotáciu na výstavbu. S realizáciou samotných prác by sme chceli začať čo najskôr.
* Ako by malo vyzerať nové bývanie pre ľudí z centra mesta?
- Osobne dávam prednosť pred klasickou "štrúdľou" jednoduchým sólovým domom. Chceme sa tak vyhnúť obligátnym susedským sporom, pričom každá rodina by si mala zodpovednosť za "svoj" dom.
* Predpokladáme, že so svojim zámerom ste oboznámili aj ľudí, ktorých sa to týka. Aké boli ich reakcie?
- Môžem povedať, že obyvatelia troch až štyroch domov zo spomenutých piatich, so sťahovaním súhlasia. Niektorí už dokonca chodia za mnou na úrad a pýtajú sa, kedy sa konečne začne s výstavbou. Sú si dokonca vedomí toho, že na stavebných prácach sa budú osobne podieľať. Chceme tým dosiahnuť, aby si k novému domovu vytvorili čo najosobnejší vzťah. Tu budeme tiež rozlišovať, či sa do aktivít zapoja len prácou, alebo aj investične. Tí prví by sa mali stať nájomcami nových bytov, kým tí druhí vlastníkmi.
* Postará sa mesto aj "duchovne" o týchto svojich obyvateľov, alebo ich len jednoducho "odloží" na perifériu?
- Nechceme nechať svojich spoluobčanov len tak, napospas osudu. Najväčšiu pozornosť budeme venovať hlavne vzdelávaniu hlavne tej najmladšej generácie. Neskôr predpokladáme výstavbu materskej školy. Ale pôsobnosť tu nájde aj charita a cirkevné inštitúcie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.