s minulosťou vzrástol o takmer 50 percent. Javorovú a Bielovodskú dolinu vyhľadávajú najmä hostia z Poľska, ale aj Čiech a Nemecka. Zvýšený záujem o tieto lokality však prináša so sebou aj väčšie problémy s ochranou prírody. Najväčšie starosti robí nedodržiavanie návštevného poriadku.
"Nerešpektujú sezónne uzávery dolín, bivakujú, chodia mimo značených chodníkov, jazdia na bicykli tam, kde to je zakázané, neraz sa aj vlámu do našich chát. Problém je v tom, že turisti chodia v skupinách a lesný strážca je len jeden. Turisti potom vystupujú z pozície sily a o konfliktné situácie nie je núdza," hovorí z praktických skúseností lesník z Javorovej doliny Marcel Tobis. Len vlani na priestupkoch voči návštevnému poriadku Tatranského národného parku vyzbierali pracovníci ochranného obvodu Štátnych lesov TANAP-u v Javorine cez 20 tisíc korún. Začiatkom júla napríklad skupina poľských mladíkov jazdila na bicykli cez Kopské sedlo. Pri strete s lesnou strážou lietali slovné hrozby, neraz sa situácia vyhrotí do nebezpečia fyzického napadnutia. "Takéto prípady potvrdzujú našu neschopnosť adekvátne reagovať na agresívne správanie turistov. Nemáme dosť ľudí, aby mohli byť stále v teréne, nemáme ani dostatočné právomoci," dodáva vedúci ochranného obvodu v Tatranskej Javorine Ján Slivinský.
Podľa jeho slov, v poľskej časti Tatier si problémy v teréne vyriešili zriadením ozbrojenej stráže národného parku. "Okamžite je menej problémov aj s pytliactvom či krádežami palivového dreva," hovorí a dodáva, že slovenské územie Tatier by si zaslúžilo rovnakú pozornosť. "V Belianskych Tatrách žije posledná veľká črieda kamzíkov. Pri doterajšom spôsobe stráženia sa môže stať, že aj o tie prídeme," dodal J. Slivinský. Úvahy o využití strážnych či súkromných bezpečnostných služieb nie sú v Štátnych lesoch TANAP-u nové. "Je to však finančne náročné. Využívame to druhý rok v prípade lokalít v blízkosti rómskych osád, kde sa vo veľkom kradne drevo," upresnil riaditeľ ŠL TANAP-u Mikuláš Michelčík. Dodal, že presadiť poľský model so zriadením vlastnej ozbrojenej zložky nie je jednoduché. "Títo strážcovia v Poľsku sú v podstate policajti, sú zamestnancami národného parku a majú štatút verejného činiteľa. Bol by som rád, keby sa taký model dal presadiť aj u nás. Zatiaľ však naša organizácia nie je natoľko skonsolidovaná, aby to šlo," povedal riaditeľ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.