Informačno-poradenské stredisko v Prešove zaznamenalo nárast klientely
Iveta BENKOVÁ
Prešov - V prvom polroku roku 2000 stúpol počet klientov Informačno-poradenského strediska Krajského úradu práce v Prešove oproti druhému polroku roku 1999 o 56 percent. Prešovský Korzár o tom včera informovala poradkyňa strediska Zdenka Hudáková. Zaujímalo nás preto, čím si vysvetľuje takýto prudký nárast záujmu o činnosť IPS-ky.
- V prvom rade to spôsobila vysoká miera nezamestnanosti v Prešovskom kraji, ale v neposlednom rade aj legislatívne zmeny a zvýšenie počtu skupinových aktivít. Nárast našej klientely svedčí o tom, že naše stredisko si svojou poradenskou činnosťou a následnou mediálnou propagáciou, vybudovalo isté know-how a dostalo sa do povedomia širokej verejnosti. Nás tento záujem prirodzene veľmi teší, aj keď na druhej strane problémy s ktorými naši klienti za nami prichádzajú, sú dosť smutné.
Aké problémy najčastejšie rezonujú u vašich klientov?
- Je to veľmi rôzne. Náhodní klienti sa zaujímajú najmä o riešenie pracovno-právnych vzťahov. Radíme im napríklad pri uzatváraní pracovných zmlúv, dohôd o pracovnej činnosti, či dohôd o zmene pracovnej zmluvy. Ďalej sú to problémy týkajúce sa nevyplatenia mzdy, práce nadčas, otázky čerpania, alebo preplácania dovolenky a podobne. Stretávame sa však aj s nekorektným výpočtom odstupného pri ukončení pracovného pomeru v zmysle § 46 odstavec 1, písmeno a/-c/ Zákonníka práce. Tých problémov je podstatne viac a my sa snažíme našim klientom čo najlepšie poradiť.
Zaujímajú sa vaši klienti aj o iné ako pracovno-právne problémy?
- Samozrejme. Radíme im aj v otázkach samozamestnania. Teda aké doklady si potrebujú vybaviť pri zriadení živnosti, respektíve aké sú možnosti získať nejakú dotáciu od úradu práce na zriadenie pracovného miesta, či o možnostiach uhrádzania prevádzkových nákladov pre chránené pracoviská. Hovoríme s nimi aj o možnostiach rekvalifikačných kurzov poskytovaných úradmi práce a podobne. Niektorí ľudia za nami prichádzajú, aby sa informovali na zákon č. 195/1998 Z.z. o sociálnej pomoci. Chcú sa dozvedieť za akých podmienok sa vypláca sociálna dávka, príspevok na bývanie, ale pýtajú sa tiež na problematiku osobnej asistencie a opatrovateľstva. Zaujímajú sa však aj o možnosti štúdia na vysokej a strednej škole.
Na úvod ste spomínali, že nárast vašej klientely pripisujete i skupinovým aktivitám. Mohli by ste to našim čitateľom vysvetliť.
- Skupinové aktivity sú zamerané na dlhodobo evidovaných nezamestnaných, respektíve na evidovaných nezamestnaných absolventov škôl a tiež na žiakov základných škôl. Dlhodobo evidovaným nezamestnaným sa snažíme pomôcť najmä psychicky, keďže dlhodobá nezamestnanosť je pre mnohých značne frustrujúca. Zisťovali sme u nich príčiny dlhodobej evidencie. Upozorňovali sme ich na územnú a profesnú mobilitu, oboznamovali sme ich s možnosťami rekvalifikácie, ako aj na projekt Šanca. Účastníci spolu troch sedení síce kladne hodnotili tieto stretnutia, ale radšej by uvítali ponuku voľného pracovného miesta.
Ako sa skupinové aktivity dotkli žiakov základných škôl?
Boli to stretnutia zamerané na profesijné poradenstvo. Od marca do júna 2000 navštívilo IPS 313 žiakov základných škôl. Táto aktivita sa stretla s veľkým ohlasom tak u žiakov, ako aj výchovných poradcov. Záujem zo strany škôl bol obrovský, žiaľ kapacitne sme viac nestíhali. Máme tu len tri počítače, takže sme museli deti deliť do skupín s počtom najviac 13 žiakov v každej skupine. Deti mali možnosť vyskúšať si program Cesta k profesii, ktorý im mal pomôcť rozhodnúť sa pre správny výber školy. Tento program už dnes veľmi nevyhovuje požiadavkám užívateľov, preto sa od septembra 2000 pripravuje aktuálnejší informačno-poradenský program "Povolanie pre Teba".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.