predovšetkým z Česka a Slovenska. Severošvábska firma s 330 zamestnancami ponúka slovenským odborníkom prvotné zapracovanie sa v rámci praxe, po ktorom môže nasledovať zamestnanecký pomer v maximálnej dĺžke päť rokov.
Priemerný plat inžiniera sa v Nemecku pohybuje v rozpätí 7000 až 8000 mariek. Slovensko a Čechy majú podľa firmy v strednej Európe najväčší potenciál, najmä z odborného a kultúrneho hľadiska. Ako ďalej uvádza denník Augsburger Allgemeine, problémom Nemecka je akútny nedostatok odborníkov na počítačové technológie, spôsobený nedostatočným vzdelávaním. "Pred desiatimi rokmi sa tvrdilo, že technické povolania nemajú žiadnu budúcnosť," zdôrazňuje na vysvetlenie obchodný riaditeľ Karl-Heinz Schmidt.
V súčasnosti sa Nemecko snaží napodobniť USA a Kanadu v politike tzv. zelených kariet, ktoré zaručujú obmedzené pracovné povolenie pre cudzincov zo štátov mimo Európskej únie.
Problémom je podľa riaditeľa firmy Mikom nedostatok najnovšej iniciatívy, ktorá cudzincom neposkytuje perspektívu trvalého pracovného pobytu. Čínsky inžinier, ktorého firma z Buchdorfu získala, odišiel po troch mesiacoch z Nemecka kvôli neperspektívnosti vlastného postavenia. V Kanade vzápätí získal neobmedzený trvalý pracovný pobyt.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.