Krídlo Rangers napriek všeobecnej nespokojnosti individuálne spokojné
PEREX: Jan Hlaváč sa narodil 20. októbra 1976 v Prahe. Do "veľkého" hokeja vstúpil v roku 1993. Samozrejme ako Pražan v drese Sparty. V nej odohral
Mojmír Staško
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
šesť sezón, počas ktorých v 265 zápasov nastrieľal 87 gólov a pripísal si ešte 90 asistencií. V českej reprezentácii nastúpil v 65 zápasoch, dal v nich 15 gólov. Zažiaril najmä vo finále MS 1999 v nórskom Lillehammeri, keď to bol práve on, ktorý v predĺžení 2. finálového zápasu Fínsko - ČR získal pre našich západných susedov zlato. "Zlatým" gólom do siete fínskeho Kiprusoffa v 17. minúte (!) predĺženia. S ľavým krídlom New York Rangers smne sa stretli a pozhovárali na tenisovej akcii Euro Tel Easy Cup v Bratislave, ktorý pripravila trenčianska Ibis Móda.
Sezóna dopadla pre NY Rangers katastrofálne, ako ju hodnotí ľavé krídlo "jazdcov"? "Rangers nepostúpili do play off, samozrejme, dočkali sa patričnej kritiky. Pritom do tímu boli nakupovaní drahí hráči, takže sklamanie bolo o to väčšie. Moje osobne ani nie, už po dvoch mesiacov v zámorí som sa dostal do základu. Hrával som s Petrom Nedvědom a Radkom Dvořákom, dal som nejaké góly... Ja som spokojný," hovorí hráč, ktorého prezývajú "Bubak" (prezývka sa ním tiahne už od školských čias). Nie div, v prvej sezóne v NHL získal Hlaváč 42 bodov (19 gólov a 23 asistencií). V zámorí sa o ňom hovorí ako o novom Jágrovi. Na margo útoku. Český útok, alebo ak chcete populárna Czech Line, sa nakoniec vypracoval na prvý útok Rangers. Zároveň aj, so 160 bodmi, najproduktívnejší. Ako vlastne došlo k zrodeniu Czech Line? Nezačínali ste spolu, boli ste porozdeľovaní v iných formáciách. "Zárodok bol vlastne v príchode Radka Dvořáka. Mucklerovi napadlo dať nás dohromady. Trochu mu v tom pomohol Petr Nedvěd, ktorý naznačil, či by sme nemohli hrať spolu. Tak to s nami skúsili, išlo to celkom dobre, tak nás nechali hrať spolu až do konca sezóny." Jan Hlaváč len dúfa, že tomu tak bude aj v tej ďalšej, hoci hrozí, že Nedvěda Rangers vymenia za Tkachuka z Phoenix Coyotes.
Päť kôl pred koncom "regular season", po katastrofálnych prehrách s Detroitom (doma 0:6, vonku 2:8!) došlo v klube k obrovskému zemetraseniu. Tréner John Muckler a generálny manažér Neil Smith boli prezidentom klubu z Madison Square Garden (MSG) Davem Checkettsom odvolaní. Nahradili ich Glen Sather (manažér( a Ron Low (tréner). "Možno, keby prišlo skôr, tak by sme sa do play off dostali. Niečo sa urobiť muselo, mužstvo stáleb prehrávalo." Hokejová verejnosť, či laická alebo odborná, bola prekvapená najmä z prepustenia generálneho manažéra. Zvyčajne je to finkcia na dlhé roky, niekde skoro celoživotná. "Že vyhodia trénera, to sa dalo čakať. Ale generálny manažér? Tak to bol mierny šok! My sme ho pritom mali celkom radi, pretože on mal rád nás - Čechov. Takže nás to celkom mrzelo. Bolo to celkovo tvrdé rozhodnutie, bolo to však rozhodnutie majiteľa klubu. A to sa musí rešpektovať." Ako na Jana Hlaváča zapôsobil samotný John Muckler, ináč dosť kontroverzný kormidelník? "Mal veľmi dobrú povesť, ktorú si získal najmä pôsobením v tíme Edmontom Oilers. Je to trénerská osobnosžť NHL. Zároveň však veľmi svojská postava. Mali sme ho plné zuby. Neustále kritizoval, raz som stál zle tam, raz tam. Zjazdil vás za hocičo. Keď nás, troch Čechov, však dal dohoromady a nám sa darilo, dal nám pokoj. Napokon nám ho aj bolo ľúto."
Muckler pritom nebral ohľady na nikoho, "servítky" pred ústa si nedával ani v prípade veľkých hviezd. Raz dosť tvrdo postavil do pozoru aj Jana Hlaváča. K tomu mal výhrade pri nedostatočnosti streľby - Hlaváč vraj málo počas zápasu vystrelí na súperovi bránu. "Ja som si myslel, že strieľam dosť, on si myslel opak." Vyvrcholilo to po jednom zápase, to keď Hlaváč nskóroval na ľade Caroliny Hurricanes. Navyše vraj strieľal vyložene slabo. Pre tréningom na druhý deň si ho Muckler zavola a oznámil mu, že bude "brúsiť" streľbu. Koučov asistent si potom vzal Hlaváča nabok, vysypal pred neho dve obrovské vedrá plné pukov a český hráč ich mal za polohidnu vystrieľať. Čo najtrvdie, najsilnejšie a najrazantnejšie. "Bolo ich tam možno päťsto. Pol hodinu som pálil ranu za ranou. Keď som skončil, ruky ma boleli, lialo sa mi po chrbte a na nohách som ledva stál. Spoluhráči akurát začali ležérne nakorčoľuvávať na ľad, tréning sa ešte len začínal a ja som už nevládal. Všetci sa na mne strašne bavili."
MT: "Jazdci" 1999/ 2000 - zle zložený orchester
Ako je možné, že najbohatší klub NHL sa nedostal do play off? Bude to trebárs ukončením kariéry Waynea Gretzkeho? "Nie, tým odchodom určite nie, aj keď taký hráč bol už len svojou prítomnosťouprínosom. Skôr je to tým, že manšaft bol zle zložený. Nakúpili sa veľké hviezdy, ktoré však ako orchester neladili."Použijúc príklad z MS v Petrohrade - ruský syndróm? Zborná bola vyšperkovaná hviezdami a hviezdičkami a zaknihovala si historický neúspech. "No, bolo to niečo podobné. Aj Rusi mali podľa súpisky najlepší manšaft a vypadli." Aspoň čiastočne zo súpisky Rangers - v bráne Mike Richter, v obrane Brian Leetch, Sylvain Lefebvre, Kevin Hatcher, ľavé krídla Adam Graves, Eric Lacroix a Valerij Kamenskij, pravé krídla Theo Fleury, Rob Di Maio, Kirk Mc Lean, centri Tim Taylor, Stephen Quintal. Pritom Fleuryho, Kamenského, Quintala, Lefebvra, Taylora a Mc Leana kúpili Rangers v priebehu dvoch týždňov pred začiatkom sezóny za 67,5 miloóna dolárov! Sklamali... Taký Theo Fleury dal len 15 gólov, zato nazbieral 67 trestných minút. O to viac žiaril Nedvěd. O ňom sa hovorí, že má u Rangers veľké slovo. Je to tak? "Samozrejme! Je to nakoniec náš prvý center, momentálne po tejto sezóne azda najlepší hráč, takže logicky má veľké slovo." Dokonca vraj také, že si ho tréner pozýval aj na predzápasové porady.
MT: Islanders a Rangers - noc a deň
V roku 1995 bol Jan Hlaváč draftovaný newyorskými "ostrovanmi". Islanders oň nakoniec záujem neprejavili, ten ohlásili Calgary Flames, s ponukou ich však predbehli New York Rangers. Ako sa český hráč pozerá na svoj presun k mestskému rivalovi? "Čo povedať? Som strašne rád, pretože Rangers a Islanders, to sú ako deň a noc. Rangers sú najbohatším klubom v NHL, majú peniaze, a aj keď podobne ako Islanders nepostúpili do play off, majú jednoznačne lepšie mužstvo. Aj tradíciu, zázemie... Ja som rád, že som v Rangers a nie u Islanders!" O New Yorku sa hovorí, že je to "pupok sveta". Ako sa v ňom cíti český hokejista, respektíve aj so svou manželkou, zo súkromného hľadiska? "Nám sa tu veľmi páči. Ja som z Prahy, to znamená,. že na ruch som zvyknutý a doslova ho vyžadujem. Mnohí chlapci, napospol väčšina z Rangers, bývajú mimo mesta. Kvôli pokoju. Ja bývam priamo v centre." To v centre znamená priamo na Manhattane, neďaleko od Broadway či Central Parku. Neďaleko býva trebárs spoluhráč Petr Nedvěd, s ktorým udržiava Hlaváč najväčšie kontakty. Na ľade aj mimo. "Je tam množstvo zábavy, dá sa všelikde ísť. Samozrejme, že počas sezóny nemôžem veľmi hýriť. často preto chodíme na večere, či s manželkou do niektorého z divadiel na Broadway. Bavíme sa takto!"
V NY sa vo februári Hlaváčovcom narodila dcérka. Dali jej netradičné meno... "Dali sme jej meno Allison. Dlho sme sa s manželkou Marikou rozhodovali. Nemohli sme sa dohodnúť na žiadnom českom mene, potom nám napadlo toto meno. Navyše, malá je Američanka, takže jej to celkom ide." Neuvažujú teda Hlaváčovci, keď už je dcéra Američanka (americké občianstvo dostala automaticky narodením v USA, o české pre ňu zatiaľ jej rodičia nepožiadali), ostať po skočení kariéry (hneď naznačujeme, že dlhej, na čo sa Jan Hlaváč zasmeje - vraj dúfa) v USA? "Do Čiech sa vrátime. Určite. Možno si však v Amerike necháme byt a budeme to striedať. K návratu do Čiech, do Prahy, však určite príde." Do tej zatiaľ chodí v lete. Pravda, keď nehrá tenisové exhibície, ako tomu bolo v Bratislave. Na Eurotel Easy Cup najprv v 1. kole Hlaváč porazil trénera Zvolenčanov Ernesta Bokroša (6:3), potom ďalšieho Čecha Františka Kaberleho (Atlanta Trashers, 6:4), aby vo štvrťfinále podľahol Slovákovi Jozefovi Stümpelovi (Los Angeles Kings, 6:7). Ináč len tak mimochodom, nebol to žiaden Wimbledon a Jan Hlaváč hral ako divý. So Stümpelom prehrával 3:5, výhodu podania mal nitriansky rodák, nakoniec to však bolo 5:5 a 6:6. "Ja mám tenis veľmi rád. Preto doň dávam veľa. So Stümplíkomm som myslel, že už je koniec. Potom som si povedal, že to ešte skúsim a vidíte, prehral som až v tie - breaku. Bol to však dobrý tenis a schuti som si zahral." Hlaváčove drajvy mali solídnu tvár. "Hrávam ho často, prakticky celé leto, v zime to nie je možné. V lete je to však môj šport číslo jeden!" Pravda, získal tvrdého konkurenta - silného dvojkolesového tátoša - "choppera".
Na záver vám ponúkame pár citácií z americkej tlače, ktoré dokresľujú obraz diania u "najbohatších." Ako sa vraví, peniaze (niekedy) nie sú všetko...
T: New York Rangers - najbohatší a najhorší
To, čo Rangers produkujú, sa nedá označiť za hokej. Skóre z dvojzápasu s Detroitom, 2:14, hovorí jasnou rečou. Publikum v Madison Square Garden už prestalo tolerovať trápne vystúpenia svojho tímu a dávalo to jasne najavo. Halou sa ozývalo bučanie, núdza nebola o verbálne útoky na kouča Johna Muclera. Muckler von! Vyhoďte Mucklera! Žiaľ, musíme sa k ich výzvam pridať. Klub je najbohatší v celej NHL, kolujú vtipy, že prvý Marťan v NHL nastúpi práve na Manhattane. Hráči Rangers v tomto roku získajú na platoch neskutočných 61 miliónov dolárov! Za čo? Za tohtoročné výkony sa nemusí hanbiť len české útočné trio Nedvěd - Dvořák - Hlaváč, okrem nich aj jeden z najúspešnejších nováčikov Mike York... Kto nesie zodpovednosť? Samozrejme, že tréner. John Muckler je síce sympatický človek, ale keď nedokáže zo špičkových hokejistov dostať patričné výkony, tak s nimi zrejme nedokáže pracovať. Spolu s ním aj manažér Neil Smith, ktorý sa nevie odhodlať ku presunom v realizačnom tíme, namiesto toho strká ako pštros hlavu do piesku.
The New York Times, 28. marec 2000 (deň po tomto článku boli Muckler a Smith odvolaní zo svojich funkcií)
T: Generálny manažér Smith a tréner Muckler odvolaní zo svojich funkcií
Prezident MSG Dave Checkets k tomuto kroku dodal: "Dnešný tím zahanbil celú históriu klubu. Dnes už nemôžeme byť pyšný na to, že sme Rangers. Ďalej sme to už nemohli tolerovať!" Kouč John Muckler prevzal tím v roku 1988 po neúspešnom Colinovi Campbellovi, ktorého teraz nasleduje. Jeho odchod bol jasnou záležitosťou, čo sa však nedá povedať o Neilovi Smithovi. Jeho pozícia v klube sa zdala byť takmer neotrasiteľná. Bol pri mužstve 12 rokov, v roku 1994 vybudoval mužstvo, ktoré na Manhattan po 54 rokoch prinieslo Stanley Cup. Zo zásluh sa však večne žiť nedá...
The New York Post, 30. marec 2000
T: Czech Line ostatní nepodržali
Do Vianoc to bolo ako v zlom sne! Oživenie prišlo u "jazdcov" až na prelome rokov, keď Dvořák, Nedvěd a Hlaváč vytvorili údernú Czech Line. Rangers išli okamžite hore a začali bojovať o postup do play off. Už po pár týždňoch českého vyvádzania sa však súperi na túto formáciu starostlivo prichystali, strážili ju a zvyšok hráčov Rangers ich nedokázal podržať...
The Newark Star - Ledger, 22. máj 2000
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.