vôbec nie. Ich kontá sa prehýbajú pod ťarchou miliónov dolárov.
Aká je prax v honorárovej politike popredných hviezd? rekordné honoráre sú v Hollywoode na dennom poriadku. Napr. Julia Robertsová dostala za úspešnú romantickú komédiu Pretty Woman 20 miliónov dolárov, Mell Gibson za úlohu vo svojom najnovšom filme Patriot 20 miliónov. To ale nie je celkový honorár, pretože milióny za úlohu, to je iba ako "nástupný" plat. Naozajstné veľké peniaze dostanú väčšinou až po uvedení filmu do kín. Ak je film úspešný, diktujú si a pomocou mnohých trikov dokážu napr. agenti Toma Cruisa vytĺcť z dvadsaťmiliónového honoráru ešte dvojnásobok. Hollywoodskí herci, ktorí sú na tzv. listine A, t. zn. superúspešní, si dajú do zmluvy uviesť aj klauzulu, ktorá im zabezpečuje podiel na zisku. Väčšinou ide o 10 - 20 percent z jedného dolára.
Okrem toho dostávajú herci podiely z profitu filmových spoločností, videa alebo DVD a ak sa ešte podieľajú na produkcii filmu, ako napr. v ostatnom čase Tom Cruise alebo Bruce Willis, peniaze sa len tak sypú. Jack Nickolson si dal napr. do zmluvy klauzulu, že mu vyplatia aj zisky z predaja upomienkových predmetov z filmu.
Pokiaľ ide o exkluzívne honoráre, na prvom mieste je Tom Cruise. Jeho film "MI 2" sa dostal ihneď na poprednú priečku rebríčka návštevnosti a Tom si môže už teraz pripísať na konto 65 miliónov dolárov. Na začiatku sme spomenuli Juliu Robertsovú. Žiaden producent by si nemohol dovoliť obsadiť popri nej iné rovnako zvučné meno, napr. Toma Cruisa, lebo obom hviezdam by musel vyplatiť 40 miliónov dolárov, nehovoriac o ďalších finančných záväzkoch. To by neunieslo hollywoodské štúdio v žiadnom prípade. Stáva sa, že niektorí môžu na svoje požiadavky aj doplatiť, ako napr. John Travolta. Za titulnú úlohu vo filme Battefield Earth (Boisko Zem) žiadal 20 miliónov dolárov, k tomu 25 percent zo zisku, ak film zarobí 50 miliónov. Nakoniec odišiel s prázdnou peňaženkou. Oproti tomu Jim Carrey zarobil iba na ziskoch 30 miliónov. Niektorí herci sa zrieknu honoráru a žiadajú iba percentá zo zisku, čo je niekedy výhodnejšie. Skrátka, treba v tom vedieť chodiť.
Aké sú honoráre desiatich najdrahších hercov sveta?
Tom Cruise - absolútna špička. Najnovší film "MI 2" mu vyniesol 65 miliónov.
Russel Crowe - po úspechu vo filme "Gladiátor" sa zaradil medzi hollywoodskú elitu. Nabudúce sa neuspokojí s 5 miliónmi, ale bude žiadať 15.
Bruce Willis - za film "Šiesty zmysel" získal rozprávkových 50 miliónov dolárov vďaka šikovnému dodatku v zmluve.
Julia Robertsová sa stala bohatšia o 30 miliónov dolárov za film "Erin Brockovick". Jej minimálny honorár je o 10 miliónov nižší.
Mel Gibson - za úlohu vo filme "Patriot" inkasoval zatiaľ svoj rekordný honorár 30 miliónov.
Jim Carrey - získal honorárom a podielom na zisku za filmový hit "Truman Show" 30 miliónov.
Tom Hanks - vraj pod 20 miliónov nejde. Toľko dostal za romantickú komédiu "Láska cez internet".
Pre Seana Conneryho je najnižšia suma tiež 20 miliónov.
Harrison Ford sa tiež oceňuje na 20 miliónov dolárov. Aj keď "Indiana Jones" je údajne minulosťou, v zmluve si vždy nechá zapísať podiely zo zisku.
Sigourney Weaverová mala hrať za mizerných 5 miliónov vo "Votrelcovi 4 - Znovuzrodenie". Nabudúce to bude za 12 miliónov dolárov.
Autor: B/som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.