vedieť, že muži strácali hlavu, keď začala Mata Hari predvádzať svoje exotické tance. Najslávnejšia špiónka všetkých čias, vlastným menom Margaretha Zelleová doplatila na hazardovanie so svojim životom. Keď sa dostala do rúk Francúzov, tí ju ako nebezpečnú agentku v roku 1917 zastrelili. Jej hlava sa vynímala medzi exponátmi v Anatomickom múzeu v Paríži. Už sa nevyníma, zmizla bez stopy a nikto ju nemôže nájsť.
Táto krásna žena poplietla hlavu mnohým mužom. Jej prezývka Mata Hari znamená v malajskom jazyku "Oči ranného brieždenia". Najväčšia špiónka všetkých čias, ktorá žila v rokoch 1876 - 1917, bola pôvodne tanečnica. Jej exotický zjav a krásne telo boli akoby ušité pre prácu vyzvedačky. Bohaté kontakty s vplyvnými ľuďmi ju síce stáli manželstvo, ale pre výzvednú službu mali neoceniteľný význam. Keď ju počas prvej svetovej vojny zajali Francúzi ako dvojnásobnú špiónku, bolo jasné, že nádej na jej záchranu je minimálna. Zastrelili ju 15. októbra 1917. V roku 1918 jej hlavu vystavili v Anatomickom múzeu v Paríži. Je v ňom veľká zbierka rôznych častí tiel, ktoré poskytli lekári alebo vedci v 19. a 20. storočí ako demonštračný materiál. Dohromady je v múzeu asi 6 tisíc objektov, z nich 100 hláv a práve medzi nimi bola aj hlava Mata Hari. Teraz ju ako sme už spomenuli, nikto nemôže nájsť.
Na to, že chýba takýto slávny exponát, sa prišlo náhodou. Niektoré noviny uverejnili dohady o uzavretí múzea. Kurátor múzea Roger Saban tvrdí: "Môžem s istotou povedať, že jej hlava tu jednoducho nie je a nikto nevie, kde by mohla byť." Objavila sa síce domnienka, že ju mohol odniesť niektorý z Mata Hariných obdivovateľov, keď sa múzeum sťahovalo. Lenže to je už pekných pár rokov - od roku 1954 a je divné, že za takmer 50 rokov si nikto nevšimol, že medzi stovkou hláv chýba jediná, ktorá sa medzi nimi výrazne vynímala. Lekár Paul deSaint-Maur, hovorí: "Dobre si spomínam na jej ohnivé vlasy, ktoré som ako študent medicíny obdivoval vo vitríne za sklom." Nedá sa nič robiť parížske múzeum zostane bez hlavy slávnej osobnosti, ktorá spolu s ďalšími vystavenými exponátmi slúžila pre lekárske a kriminalistické účely.
Autor: B/som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.