Prietržník holý
Rodový názov rastliny je odvodený od latinského slova hernia, označujúceho pruh (kýla, prietrž). Nie je snáď potrebné dodávať, že rastlina bola skutočné k liečeniu pruhu používaná. Písomné doklady o prietržníku holom sú zo 16. storočia, kedy sa predpisoval pri ťažkostiach s vylučovaním pri pruhu a tiež sa odporúčal pri pohlavných chorobách.
Prietržník holý (Herniaria glabra L.) je drobná, jednoročná alebo vytrvalá bylina s bohato vetvenou žltozelenou plazivou stonkou. Listy sú sediace, protistojné, podlhovasté. V pazuchách listov vyrastajú drobné, päťpočetné, zelenkavé kvietky v strapcovitom súkvetí. Na konci stoniek sú niekedy zoskupené v podlhovasté, listnaté klasy. Plod je guľovitá, jednosemenná tobolka. Kvitne od mája do júla.
Vyskytuje sa takmer v celej Európe s výnimkou severných oblastí, v západnej časti Ázie a tiež v Severnej Afrike. U nás rastie na suchých, nevápenatých pôdach s piesčitým podkladom, od nížin až po podhorské oblasti. Nájdeme ho však aj na vlhkých miestach, v škárach medzi kameňmi hrádzí, na brehoch riek, na úhoroch, medziach a kamenistých cestách. Miestami vytvára husté porasty.
Drogou je usušená kvitnúca vňať, ktorá sa urezáva tesne pri zemi. Rovnocennú drogu poskytuje aj prietržník chlpatý (Herniaria hirsuta L.). Táto rastlina má sivozelenú farbu a je husto ochlpená. Pozbierané rastliny sa sušia v tieni v tenkých vrstvách. Pri sušení v sušiarniach teplota nemá presiahnuť 40 stupňov Celzia. Droga je po uschnutí žltozelená, bez pachu (H. glabra), alebo slabo vonia kumarínom (H. hirsuta) a má nahorklú chuť. Obsahuje až 3 percentá saponínov, oxykumaríny - herniarin a umbeliferon a flavonové glykozidy, hyperozid, kvercetín, izoramnetín. Obsahové látky pôsobia výrazne diureticky, dezinfekčne a protikrčovo, preto je vhodná pri chorobách močového ústrojenstva, a osvedčila sa hlavne pri zápaloch močového mechúra, ľadvinových kolikách, močovom piesku, na potlačenie úporných infekcií močových ciest a na zlepšeniu vylučovania moču.
Zápar sa pripravuje z dvoch lyžičiek drogy na šálku vody. Pije sa 2 krát denne. Môže sa kombinovať s drogami: koreň ihlice tŕnistej, koreň petržlenu, vňať zlatobyľu, listy brezy, listy šalvie, plody borievky, listy medvedice lekárskej a i. Iný recept: 1 kávová lyžička drogy sa zaleje 2 decilitrami vriacej vody a nechá sa 10 minút pomaly vrieť. Scedí sa cez gázu. Pije sa 2 až 3 krát denne, pol hodiny pred jedlom.
Toxickosť: neboli zistené vedľajšie účinky pri zachovaní odporúčaných dávok. Podobne, ako väčšina močopudných prostriedkov, nesmie sa používať pri akútnom a chronickom zápale obličiek.
Autor: Anna Macková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.