dni v jeho úrade po návrate na Slovensko. Hoci ešte nie je známy presný termín, kedy by prezident mal opustiť nemocnicu v Innsbrucku, už teraz sa intenzívne debatuje o tom, ako a predovšetkým kde bude prebiehať jeho rekonvalescencia. Keďže prezident ako azda jediná hlava štátu nemá zodpovedajúce reprezentačné sídlo (nevyhovujúci dvojizbový bytík v prezidentskom paláci nepočítame - pozn. red.), špekuluje sa o tom, žeby niekoľko týždňov trvajúce obdobie rekonvalescencie mohol stráviť vo svojich domovských Košiciach.
"O rekonvalescencii by mali rozhodovať najmä odborní lekári. Preto mi je veľmi ťažké hovoriť o tom, či by bolo pre prezidenta dobré, aby to bolo práve v Košiciach. Podľa môjho laického názoru by mal prezident ísť z nemocnice do prostredia, ktoré dôverne pozná a kde bude mať lekársku starostlivosť na úrovni. Košice však spĺňajú niektoré predpoklady na to, aby sa po definitívnom vyliečení opäť dostal do svojich starých koľají," rozhovoril sa hlavný radca prezidenta detašovaného pracoviska prezidentskej kancelárie Boris Štěrbák. Podľa jeho slov by R. Schuster mohol pokojne relaxovať vo svojom domčeku v Čermeľskom údolí, kde bude mať vytvorený nielen pocit skutočného domova, ale aj priestor pre svoje veľké hobby - záhradkárčenie. Prezident je známy tým, že na svojej záhradke pestuje rododendróny a azalky. K tomu všetkému tam má malé jazierko a útulnú besiedku, pričom takéto prostredie by mohlo blahodárne pôsobiť na jeho organizmus.
Okrem pocitu domova hovorí v prípade prezidentovej rekonvalescencie pre metropolu východu hovorí aj to, že je tu zriadené detašované pracovisko prezidentskej kancelárie. V budove na Hviezdoslavovej 7 sú tri miestnosti a jedna kancelária, kde prezident zvykne príležitostne úradovať počas svojich pracovných návštev v Košiciach. Doteraz sa na detašovanom pracovisku spracovávali 'len' podania občanov z Východného Slovenska, protokolárne sa zabezpečovali aktivity R. Schustera na východe republiky a zabezpečovali sa dve špecializované činnosti, ktorými boli riešenie rómskej problematiky a cezhraničná spolupráca.
Mimochodom počas prezidentovej choroby dostalo košické detašované pracovisko niekoľko desiatok listov s prianím skorého uzdravenia pre R. Schustera, pričom ani jeden z nich nebol negatívne zameraný...
"Zákony neurčujú, kde by prezident mal úradovať. Veď napríklad aj český prezident Havel strávil niekoľko týždňov v Lánoch... Viem si preto predstaviť, žeby v prípade prezidentovej rekonvalescencie v Košiciach sme načas mohli vykonávať funkcie bratislavskej prezidentskej kancelárie. Taktiež by sme dokázali prezidentovi vytvoriť potrebné podmienky na to, aby tu mohol úradovať," tvrdí B. Štěrbák a dodáva, žeby sa to dalo zvládnuť s určitým personálnym posilnením, pretože traja súčasní pracovníci by to asi ťažko zvládli.
V prípade takéhoto scenára by sa za pochodu museli v Košiciach doriešiť viaceré veci. Keďže prezident je zároveň aj vrchný veliteľ ozbrojených síl, musel by sa na detašované pracovisko presunúť aspoň jeden styčný dôstojník, ktorý by zabezpečoval spojenie medzi ním a generálnym štábom. Ďalej by vznikol problém s rozsiahlou legislatívnou agendou, ktorou sa v prezidentskej kancelárii zaoberá celé oddelenie. A tomu by sa do Košíc hoci len na niekoľko týždňov s tonami rôznych dokumentov sťahovalo veľmi ťažko...
"Žijeme v počítačovej dobe, takže nevidím problém, aby sa nám tu dôležité legislatívne dokumenty posielali mailami alebo faxami. Sú tu však aj ďalšie agendy ako napríklad udeľovanie milostí alebo odovzdávanie poverovacích listín pre veľvyslancov, ktoré si aspoň teraz neviem u nás dosť dobre predstaviť. Jednoducho ale nie je možné, aby sa sem presunula celá prezidentská kancelária," hovorí B. Šterbák.
Práve medzinárodno-politická agenda, ktorá sa týka aj otázok vymenovávania veľvyslancov sa javí v súčasnosti ako najväčší problém. Kedysi síce Rudolf Schuster prezentoval zámer, aby sa z Jakabovho paláca stalo sídlo prezidentskej kancelárie, avšak ten narazil na odpor.
"Rekonštrukcia tohto paláca by stála okolo 12 miliónov korún a ďalšie peniaze by sa museli dať do zavedenia počítačovej siete. A práve kvôli nedostatku financií sme od toho upustili. Rozmýšľali sme, žeby prezident mohol vymenovávať veľvyslancov alebo prijímať od nich poverovacie listiny v priestoroch starej radnice na Hlavnej ulici, kde aj teraz košický primátor prijíma vzácne návštevy," konštatuje hlavný radca Štěrbák.
Ako dodal je ešte mnoho otvorených otázok, ktoré by sa mohli vyriešiť už na dnešnej porade v Bratislave s vedúcim prezidentskej kancelárie Ľ. Macháčkom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.