mesta chce odpredajom mestských lesoch za minimálne 2 miliardy korún vyriešiť katastrofálnu finančnú situáciu Košíc.
"Stromy rastú storočia, nepredávajme ich za jediný deň. Tak znie motto podpisovej akcie. Dúfame, že sa do nej zapojí každý rozumne uvažujúci občan Košíc," informoval nás exprimátor Košíc a poslanec NR SR za KDH Rudolf Bauer.
Ako však ináč vybŕdnúť z ťaživej finančnej situácie mesta, čo by členovia petičnej akcie odporúčali vedeniu radnice?
"Našou ambíciou nie je navrhnúť konkrétne riešenie, že musíte to robiť tak a tak. To by ani nebolo seriózne, nemáme k dispozícii analýzu mestských financií. Vieme však, že akokoľvek je situácia ťažká, nemôže sa riešiť predajom strategického majetku mesta, ktorý sa zveľaďoval a získaval po stáročia," tvrdí poslanec R. Bauer.
Podľa jeho slov petičná akcia nie je v réžii politických strán, vznikla na občianskom princípe. Členmi petičného výboru sú okrem aktívnych politikov aj predstavitelia ochranárskych združení. Jej vyvrcholením by malo byť vypísanie mestského referenda s jedinou otázkou: "Súhlasíte s tým, aby mesto Košice predalo mestské lesy?" Koľko podpisov k tomu členovia petičného výboru potrebujú?
"Dvadsať percent zo všetkých voličov, to znamená, že viac ako 37 tisíc podpisov zo 180 tisíc voličov v Košiciach. Vtedy bude možné predložiť petíciu mestskému zastupiteľstvu a to bude povinné vyhlásiť referendum," vysvetlil Bauer, ktorý verí, že aj napriek dovolenkovému obdobiu bude mať petícia úspech a k referendu dôjde.
"Pozrite sa, čo sa stalo so zimným štadiónom. Mesto ho predalo a ako dnes vyzerá? Košičania oň prišli a nikto nevie, či sa vôbec niekedy dokončí. Keď mesto stratí kontrolu nad hospodárením v lesoch, nebude to dobré," dodal R. Bauer.
"Jednoznačne by sa mal postaviť proti zámeru odpredať lesy každý Košičan, ktorému nie je osud mesta ľahostajný. Mesto sa zbaví všetkého užitočného majetku a ja sa pýtam, čo bude ďalej? Bude potrebovať peniaze, lebo vlastné príjmy nestačia, no nebude mať ani čo založiť do bánk. Čiže kam to vedie súčasné vedenie mesta?" pýtal sa včera poslenc M. Dittrich.
Vedenie mesta argumentuje tým, že niet iného východiska na splatenie obrovských dlhov, resp., že namiesto protestov by ste mali predložiť nejaké iné reálne riešenie.
"Keď to nevedia, nech idú od toho preč. Lebo ľahko sa rozdáva z kopy, ktorá je urobená. Ale keď kopu treba vytvoriť, tak súdruhovia to zásadne nevedia. Oni vedia len rozdávať," zareagoval M. Dittrich.
Medzi prvými občanmi Košíc, ktorí prišli petíciu podpísať, sme zahliadli riaditeľa FNsP na Tr. SNP v Košiciach MUDr. Róberta Rolanda (na snímke vpravo). Prečo sa rozhodol petíciu podpísať?
"Som starý Košičan. Žijem tu už 52 rokov, v košických lesoch som začínal so svojimi rodičmi na každotýždenných výletoch. Aj keď chápem veľmi ťažkú finančnú situáciu Košíc a chápem aj veľmi ťažký spôsob jej riešenia, napriek tomu si myslím, že ešte existujú aj iné spôsoby ako ju vyriešiť. Myslím si tiež, že všetci Košičania, ktorí cítia spolupatričnosť s mestom, túto petíciu podpíšu," povedal nám usmievavý MUDr. Roland.
Petícia bude k dispozícií každý deň od 15. do 18. hodiny pred budovou na Hlavnej 68.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.