výberového konania odpredaj majetku, na to sme sa opýtali správkyne konkurznej podstaty.
"Tretie kolo prebehlo 30. júna a predmetom odpredaja bol nehnuteľný majetok. Predáva sa areál v Košiciach na Prešovskej, na Rampovej, areál v Prešove a rekreačná chata na Domaši. Znalecká hodnota tohto majetku predstavuje zhruba 76 miliónov korún. O každú z nehnuteľností prejavil záujem nejaký subjekt. Podmienkou účasti vo výberovom konaní bolo okrem iného zloženie polovice navrhnutej kúpnej ceny vopred, čo bolo aj dodržané. V súčasnosti prebiehajú rokovania so záujemcami, takže do skončenia jednaní a kým nezložia zvyšok kúpnej ceny by som ich mená nechcela zverejňovať," informovala nás správkyňa konkurznej podstaty JUDr. Helena Pribulová.
V súčasnosti firma zamestnáva deväť ľudí, nehnuteľnosti sú prenajaté viacerým subjektom. Rempo disponuje najmä zaujímavými skladovými priestormi, ktoré sa však po rekonštrukcii dajú využívať aj ako výrobné haly.
V čase vyhlásenia konkurzu celková účtovná hodnota majetku dosahovala sumu 114 miliónov 473 tisíc korún, zatiaľčo pasíva vrátane úverov predstavovali 148 miliónov 975 tisíc. Na jeseň minulého roku na základe povolenia súdu a po odobrení schôdzou veriteľov začala správkyňa konkurznej podstaty s odpredajom skladových zásob. "Išlo však v prevažnej miere o tovar po záručnej lehote, prípadne preležaný tovar, teda o nelukratívne zásoby, ktoré sa stali v konečnom dôsledku prakticky nepredajnými," poznamenala správkyňa.
Zdá sa, že lepšie by to mohlo dopadnúť s nehnuteľnosťami. V to, že sa ich podarí správkyni konkurznej podstaty čo najrýchlejšie predať, dúfajú najmä veritelia, ktorí doposiaľ čakajú na vyrovnanie svojich pohľadávok.
Rempo ako štátny podnik vznikol pred viac ako 50 rokmi. Po delimitácii až do roku 1995 Rempo v Košiciach fungovalo ako samostatný štátny podnik. Zaoberalo sa veľkoobchodnou činnosťou s orientáciou na remeselnícke potreby, pracovné odevy, technický materiál a pod. V roku 1995 bol podnik sprivatizovaný zamestnaneckou akciovou spoločnosťou, pričom majoritným podielom disponoval trojčlenný manažment. Krátko po privatizácii vznikli tri nové dcérske spoločnosti - Rempo Invest orientovaný na stavebnú činnosť, Rempo s. r. o. so záberom na poisťovníctvo a Gastrocard, ktorý bol zameraný na reklamnú činnosť. Pri súčasnom rozširovaní obchodnej náplne začala neúmerne rásť úverová zaťaženosť, pričom podľa slov drobných akcionárov takto získané prostriedky neboli správne investované. Došlo k uzavretiu niekoľkých neefektívnych obchodov, vznikli nedobytné pohľadávky. Firma sa čoskoro dostala do platobnej neschopnosti, zastavil sa tok financií. Nepodarilo sa realizovať vstup zahraničného investora a tak situácia vyústila do vyhlásenia konkurzu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.