zadržala polícia, no nie je vylúčené, že sa ešte nejaké "päťtisícky" objavia. Podľa dostupných informácií uviedol nominálie do obehu doposiaľ neznámy páchateľ, pričom ide o falzifikáty so sériovým číslom HO 4006121.
"Dnes som dostal oficiálne vyjadrenie Národnej banky Slovenska, v ktorom sa uvádza, že 5000-korunové falzifikáty zaraďujú do tretej kategórie. To znamená, že ide o strednú kvalitu výroby. Podľa môjho názoru, ľudia, ktorí prišli s bankovkou do styku a prijímali ju, mali možnosť rozpoznať, že nejde o pravé obeživo. Skúsený pokladník by takúto nomináliu prijať nemal," povedal nám pracovník oddelenia falšovania a pozmeňovania peňazí Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach Ján Čižmár.
Tri falošné "päťtisícky" prijali pokladníčky v hypermarkete Tesco, dvoma platili neznámi ľudia v Baumaxe. Zatiaľčo sa falošné bankovky z Tesca podarilo vylúčiť z obehu už po odovzdaní tržby do banky, v druhom prípade peniaze putovali ďalej. Baumax odovzdal tržbu finančnej inštitúcii a tá peniaze vydala mužovi, ktorý si prišiel po výplatu. Keď si ich chcel uložiť vo svojej banke, nepochodil. Pracovníci pri okienku ho upozornili, že je bankovka falošná. Druhá sa našla po následnej kontrole v prv spomínanom bankovom dome.
"Falošným 5000-kam chýba vodotlač, ochranný hliníkový prúžok páchatelia na nominálie dolepili, papier reaguje na svetlo a povlak na ochranných prvkoch natreli zlatou farbou. Páchateľov zatiaľ nemáme, na prípade však polícia intenzívne pracuje. Priebeh vyšetrovania trochu spomaľuje dovolenkové obdobie, lebo niektoré pracovníčky, ktoré peniaze prijímali, majú voľno," hovorí J. Čižmár.
Počas minulého roka sa podarilo na území Košického kraja odhaliť štyri výrobne bankoviek. V našich podmienkach sa často "5000-ky" nefalšujú, páchatelia sa skôr zameriavajú na tisícky. Ako sme sa dozvedeli, na Slovensku doposiaľ nikto nevyrobil bankovky vysokej kvality. Je síce pravda, že sa už v obehu vyskytli, sú však privezené zo zahraničia.
"Falzifikáty vyrobené na Slovensku sú väčšinou nižšej kvality. Neexistuje možnosť, že by sa dostalo falošné obeživo na trh oficiálnou cestou. Každá bankovka totiž ešte pred uvedením do obehu prejde viacerými kontrolami v Národnej banke Slovenska. Minulý rok sme mali prípad, keď žiaci SOU falšovali tisícky. Žiak tlačil bankovky doma a prostredníctvom spolužiakov ich uvádzali do obehu. Deväť sa podarilo z obehu stiahnuť, ostatné sme objavili v chlapcovom byte. Robili to jednoducho, falzifikátmi platili v nočných podnikoch, kupovali kvety, či žuvačky v novinových stánkoch. Všetci zainteresovaní dostali vzhľadom na svoj vek podmienečné tresty," dodal pracovník Oddelenia falšovania a pozmeňovania peňazí KR PZ.
V prípade odhalenia totožnosti páchateľov hrozí falšovateľom za uvádzanie do obehu 2 až 8 rokov, "pálka" za výrobu sa pohybuje v rozmedzí 5-10 rokov.
Prípadom sa zaoberá OR PZ Košice I. a II.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.