ovládateľné a výsledkom je havária samotného nepozorného vodiča alebo stret dvoch účastníkov cestnej premávky. Ako približuje aj nami popisovaný prípad, stáva sa, že na riskantnosť jedného doplatí niekto úplne nevinný.
Avšak nie preto nás zaujala havária na ceste I. triedy Liptovský Mikuláš - Ružomberok po ukončení diaľnice na kilometri 525,400 v katastrálnom území Liptovských Sliačov. Za povšimnutie stojí fakt, že okresný súd v Ružomberku odsúdil vinníka Ing. J. S. na trest odňatia slobody v trvaní 6 mesiacov nepodmienečne so zaradením do 1. nápravnovýchovnej skupiny, avšak krajský súd na základe odvolania odsúdeného definitívne rozhodol síce o dvojnásobne dlhšom treste, ale s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu dvoch rokov. Slabou náplasťou pre poškodenú rodinu je fakt, že Ing. J. S. bol na dvojnásobok zvýšený trest zákazu vedenia motorových vozidiel.
Vráťme sa však do pochmúrneho sychravého októbrového podvečera, kedy za volantom Citroena Berlingo smerujúceho do Ružomberka sedel dnes právoplatne podmienečne odsúdený vodič z Bratislavy. Na pomerne priehľadnom úseku začal predbiehať pomalšie idúce auto nezistenej farby, značky a druhu, pričom sa Citroen dostal do opačného jazdného pruhu. Podľa znalca z odboru dopravy nesprávnym spôsobom jazdy došlo k bočnému stretu s oprotiidúcim motorovým vozidlom značky Ford Escort. Náraz nasmeroval ford mimo vozovky smerom k osamelo stojaceho stromu.
Vinník dopravnej nehody zastavil po niekoľkých metroch na krajnici bez ujmy na zdraví, no napriek tomu boli následky tejto dopravnej nehody viac ako tragické. Vodič I. V. utrpel otras mozgu, pohmoždeniny hrudníka, porušenie hrudnej a krčnej chrbtice a ďalšie zranenia, ktoré si vyžiadali liečenie trvajúce niekoľko 66 dní. Omnoho závažnejšie poranenia však postihli jeho spolujazdkyňa D. V., roč. nar. 1960, ktorá bola na strane priameho nárazu vozidla do stromu. Napriek rýchlemu prevozu do nemocnice a všestrannej zdravotnej pomoci 40-ročná žena približne hodinu po dopravnej nehode skonala v nemocnici.
Pacientka pri prevoze do nemocnice bola komatózna, teda v stave nereagovania na vonkajšie podnety, v štádiu zlyhávania viacerých životných funkcií. Veď okrem iného utrpela rozsiahle poranenia mäkkých častí pravej nohy, porušené boli veľké tepnové cievne zväzky. Tie zapríčinili masívne krvácanie a následný hemoragický šok. Ako vyplýva zo správy znalca z odboru zdravotníctva ďalšie závažné skutočnosti potvrdila aj pitva nebohej.
Ing. J. S. sa k spáchaniu trestného činu ublíženia na zdraví, v jednom prípade s následkom smrti, čiastočne priznal. Pred vyšetrovateľom vypovedal, že v mieste približne 2 km od ukončenia diaľnice v čase stáleho mrholenia predbiehal a s protiidúcim vozidlom sa zrazil tak, že prinajmenšom ľavou časťou vozidla bol v opačnom jazdnom pruhu. K stretu podľa jeho názoru došlo pre to, že protiidúce vozidlo išlo veľmi rýchlo. Neskôr však už tvrdil, že s vozidlom bol vo vlastnom pruhu, takže k stretu došlo preto, lebo protiidúci ford bol v jeho jazdnom pruhu. Jeho tvrdenie bolo jednoznačne vyvrátené znalcom z odboru dopravy, ktorý na základe mechanického poškodenia vyrátal, že ford vôbec nešiel rýchlo, pretože sa pohyboval rýchlosťou len do 60 km/hod., pričom citroen pri predbiehaní mal pravdepodobnú rýchlosť 90 km/hod.
Pitva potvrdila, že bezprostrednou príčinou smrti bol hemoragický šok z veľkej straty krvi pri závažnom poranení pravej nohy spolujazdkyne D. V. Pri náraze do stromu došlo aj k ďalším zraneniam - drobným poraneniam krku a tváre, prelomeniu rebier, perforácii pľúc atď. Napriek skorej hospitalizácii, nasadeniu umelej pľúcnej ventilácii a dopĺňaniu krvného riečišťa došlo po 75 min. od havárie k zástave srdca. Ani po niekoľkých pokusoch resuscitácie sa nepodarilo pacientku oživiť.
Autor: Ján Szabó
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.