na japonskom ostrove Okinava. Stretnutie, ktoré nazvali "kaviárovým summitom", hodnotia ako fiasko. Denník Independent napísal, že na summite bolo bohatstvo a hojnosť všetkého okrem plodných myšlienok. Na tie bolo stretnutie lídrov ôsmich svetových veľmocí veru značne chudobné.
Guardian označil schôdzku G8 za podujatie s hlavným cieľom jesť a piť, zatiaľ čo výsledný efekt nemožno podľa neho označiť za ktovieako produktívny. Hoci Japonsko ako hosťujúca krajina od začiatku prezentovalo stretnutie G8 ako "summit informačných technológií", podľa denníka Guardian zostalo toto pomenovanie len v teoretickej rovine.
Skupina Jubilee 2000, ktorá sa angažuje za odpustenie dlhov, označila stretnutie G8 za "premárnený summit". Iróniou nešetrila ani charitatívna organizácia Oxfham, ktorá označila schôdzku na Okinave za "homárový a kaviárový summit". Jeho účastníci totiž neváhali a po skonzumovaní honosnej večere začali preberať otázky hladu a chudoby v krajinách tretieho sveta.
Denník Guardian pod titulkom Pohŕdanie chudobnými napísal, že keby slová vedeli splácať dlhy, potom by summit na Okinave nebol takým fiaskom. To, čo lídri svetových veľmocí sľubovali pred rokom na summite v Kolíne nad Rýnom, sú síce krásne myšlienky, ale v skutočnosti sú len ašpiráciami bez mechanizmov na ich realizáciu, píše Guardian.
Denník pripomína, že tohtoročný summit G8 na Okinave stál zarážajúcich 500 miliónov libier, čo je suma, ktorá by stačila na odpustenie všetkých dlhov jednej africkej krajine. "Organizácia, ktorá premárni toľko peňazí na udalosť ignorujúcu zúfalú biedu krajín tretieho sveta, sa ocitla v nebezpečenstve izolácie a straty kontaktu so skutočnými potrebami sveta," uzatvára britský denník Guardian.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.