Korzár logo Korzár

Lance Armstrong: "Motiváciu mi dal môj chlapček!"

V 87. ročníku prestížnych cyklistických pretekoch Tour de France, ktoré sa skončili v nedeľu záverečnou 21. etapou s cieľom na parížskej Champs -

Elysées, triumfoval Američan Lance Armstrong. Jazdec z tímu US Postal mal pred druhým Nemcom Janom Ullrichom z tímu Duetsche Telekom náskok 6:02 minút. Tretí skončil v celkovej klasifikácii španielsky cyklista Joseba Beloki, ktorý oblieka dres tímu Festina.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

***

Lance Armstrong sa 18. septembra 1971 v texaskom meste Plano. Je ženatý s Kristin, s ktorou má 9 - mesačného syna Lukea, ktorý sa narodil v októbri minulého roka. S rodinou žije striedavo na dvoch miestach - vo francúzskom Nice a americkom Austine (štát Texas). Aj vďaka pravidelnému pbytu v krajine galského kohúta hovorí plynne po francúzsky, čo oceňovali hlavne početné štáby domácich novinárov. Cyklistika nebola jeho prvotným športom, už v mládežníckom veku sa venoval triatlonu, ku ktorému ho viedla jeho športovo založená mama Linda. Ako trinásťročný vyhral silne obsadené mládežnícke preteky Iron Kids Triathlon, od šestnástich rokov sa dal na dráhu triatlonistu - profesionála. Postupne však zistil, že jeho najsilnejšou stránkou z tria cyklistika - beh - plávanie je práve jazda na dvoch kolesách. Preorientovanie prebehlo bez problémov. Už v roku 1989 štartoval Lance Armstrong na juniorských MS v cyklistike v Moskve. V roku 1991 sa stal amatérskym majstrom USA, o rok ešte ako amatér štartoval na OH v Barcelone (14. miesto). Profesionálom je Lance Armstrong od roku 1992, postupne reprezentoval tímy Motorola (1992-1996), Cofidis (1997), US Postal (United States Postal Service Pro Cycling team, od 1998). Už rok po prestupe do profi - tábora sa stal majstrom sveta v Oslo, keď vo veku 21 rokov triumfoval (zdolal hlavného favorita MS - vtedy trojnásobného, celkovo však päťnásobného, víťaza Tour de France Španiela Miguela Induraina) ako dovtedy najmladší víťaz profesionálnych MS. Vizitka jeho športových úspechov je excelentná. Posúďte sami. Lance Armstrong je dvojnásobný aktuálny víťaz Tour de France 1999 a 2000, sedemnásobný etapový víťaz na Tour de France (2000 - 1 etapa, 1999 - 4 etapy, 1995 - 1 etapa, 1993 - 1 etapa), profesionálny majster sveta v cestných pretekoch (1993, v tom istom roku aj majster USA), celkový víťaz Okolo Luxemburska 1998, víťaz Tour Du Pont 1995 a 1996, víťaz Svetového pohára San Sebastian 1995 a Fleche Wallonne 1996... Celkovo má na svojom konte 47 etapových prvenstiev. Tým najväčším víťazstvom však bol jeho úspešný boj s rakovinou. Aj keď draho "zaplatený"....

SkryťVypnúť reklamu

MT: Záhadné zmiznutie

V polovici roku 1996, to keď Armstrong súťažil vo farách Cofidisu, do roku 1997 zrazu jeho, ináč dosť často frekventované meno, záhadne zmizlo z výsledkových listín cyklistických pretekov. Armstrong mal totiž, ako je známe, rakovinu. Menej známe bolo - akú. Rakovinu semeníkov. Svetu to Armstrong oznámil na tlačovke 7. októbra 1996. V roku 1997 absolvoval niekoľko ťažkých operácií v Indianapollise. S tým, že lekári mu dávali len päťdesiatpercentnú šancu na prežitie. Armstrong však, aj keď mu boli semeníky chirurgicky odobraté, nielenže prežil. Opäť začal jazdiť na bicykli. A opäť začal pretekať. Lekári varovne dvíhali prst, zvýšná fyzická námaha sa im nepozdávala. Už o rok však Lance Armstrong triumfoval na pretekoch Okolo Luxemburska. A o rok - úlne senzačne aj na prestížnych Tour de France, kde pricestoval s plánom vyhrať aspoň v jednej etape. Armstrongovo vyznanie po dekorovaní víťaznými vavrínmi obehlo svet. "Zázrak! Zázrak medicíny! Posledné mesiace môjho života sa odvíjali ako v nejakom šialenom filme. To však nie je žiaden Hollywood. To je môj život!"

SkryťVypnúť reklamu

MT: Rekordérsky návrat

Možno si to americký sympaťák, ktorého vraj má rád každý v akomkoľvek pelotóne, nezaslúži. Veď aj Tour de France 1999 ukázalo skúšku priateľstva. Tím US Postal pre víťazstvo Armstronga obetoval všetko. Nakoniec, aj športový riaditeľ klubu Johann Bruyneel to povedal jasne ešte niekedy uprostred pretekov: "Lance je skvelý chlap, zaslúži si to, že umiestnenie tímu obetujeme v prospech jeho umiestnenia. Jeho víťazstvo bude aj tak aj naším." V US Postal verejne deklarované slovo dodržali. Tím sa obetoval Armstrongovi. V lukratívnej, finančne vysoko ohodnotenej súťaži družstiev, skončil až na 8. mieste. Lance Armstrong v súťaži jednotlivcov vyhral, dokonca utvoril historický rekord podujatia, keď ako prvý v pomaly storočnej histórii TdF dosiahol priemernú rýchlosť väčšiu ako 40 kilometrov za hodinu. Jeho 40, 276 km/hod. prekonalo Pantaniho 39, 983 km/ hod. z roku 1998 dosť suverénne.

SkryťVypnúť reklamu

MT: Neprirodzené počatie?

Pár mesiacov po minuloročnom triumfe na Tour de France, vyše rok po operácii Armstrongova manželka Kristin, ináč pochádzajúca z Austinu, porodila krásneho chlapčeka. Bol to malý Luke, práve to chlapča, ktoré vzal Lance Armstrong do náručia na stupni víťazov v Paríži po skončení tohtoročného Tour. Tetky na slovenských dedinách to počítajú radi - číslo mínus číslo, základný ukazovateľ 9... hop, tu niečo nesedí! Od operácie, po ktorej prišiel Armstrong o semeníky, predsa uplynulo viac! Zvyčajne sa to rieši chápavým úsmevom: jasné, aj to sa stáva. Niekedy sa však naozaj môže stať aj nemožné. Takže: ešte pred operáciou odovzdal Lance Armstrong svoje semeno. To zdravotnícky ústav uschoval. Deväť mesiacov pred narodením Lukea ním oplodnili Kristin. Obaja ho vítali v Paríži. "Je to pre mňa aj moju rodinu veľmi vzácny moment," rozhovoril sa Armstrong pred novinármi s Lukeom na pleciach. "Tento malý chlapček mi vlani dal veľkú motiváciu, preto som vyhral Tour! Som nesmierne rád, že se mi tento rok podarilo víťazstvo obhájiť. Teraz budem so svojím synom tráviť oveľa viac času. Je to prvýkrát, čo som vyhral ako otec. Veľmi príjemný pocit."

Ako v hollywoodskom filme? Možno raz aj bude, isté hollywoodské štúdio sa už totiž Armstrongovi s ponukou o nakrútení jeho životného príbehu ozvalo. Samotný Armstrong nepovedal rázne nie. "Za svoj osud sa nehanbím a nemám ho ani v úmysle skrývať. Neprekáža mi, že sa o ňom hovorí, že sa o ňom píše a nemyslím, že by mi prekážalo natočenie takéhoto filmu. Môže totiž slúžiť ako príklad, že bojovať sa dá aj s nepriazňou osudu." Možno tomu napomohla aj manželka Kristin, ktorá, ako úprimná katolíčka, spolu s rodinou absolvovala niekoľko pútí do Lúrd. Iná, v Lurdách sa bola za Armstrongovo víťazstvo pomodliť. Vyšlo to...

Druhý Američan, ktorý sa zapísal do análov víťazov Tour de France, za celkové víťazstvo v 87. ročníku zinkasuje prémiu 2,2 milióna francúzskych frankov, ďalších 50 000 mu na konto pribudne za víťazstvo v časovke. Veľká časť z nich poputuje na konto Lance Armstrong Foundation, ktorá podporuje granty, vedecké tímy a výskum zameraný na boj proti rakovine.

MT: Najbližší cieľ - olympiáda v Sydney

Na tohtoročnom Tour de France si žlté tričko obliekol po 10. etape (Lourdes - Hautacame). Už ho, napriek niekoľkým útokom Ullricha nepustil. Po druhom triumfe na Tour de France má Lance Armstrong pred sebou ďalší cieľ. Je ním víťazstvo na OH v Sydney. "Olympiáda je pre ľudí v USA veľmi dôležitá. A olympijské zlato je pre väčšinu z nich detským snom, ktorý stále pretrváva." Do Sydney Armstrong odchádza opäť s najvyššími ambíciami. "Pravdepodobne pôjdem časovku aj preteky jednotlivcov s hromadným štartom, no v tréningu sa určite viac zameriam na časovku. Bude to lotéria. Pre mňa je najväčším favoritom Nemec Jan Ullrich, ktorý je veľmi talentovaný," vyjadril sa Armstrong.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  2. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  3. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  4. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  5. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  6. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  7. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  8. Na Marka oharka do jarka
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 53 184
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 011
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 9 123
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 439
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 8 011
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 019
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 818
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 4 034
  1. Ivan Čáni: Rudo, prácu treba aj dokončiť a nie iba načať!
  2. Peter Franek: Čo chcú Ficovi voliči.
  3. Eva Chmelíková: Predsudky zabíjajú kultúru, iné kultúry ju obohacujú.
  4. Ján Karas: Rovnosť, ktorá sa ešte nenarodila: Neviditeľné korene spravodlivosti na Medzinárodný deň Rómov
  5. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy
  6. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu
  7. Ivan Mlynár: Riaditeľ SHMÚ nezabezpečil počasie podľa predstáv Tarabu, tak dostal padáka, alebo, keď lži smrdia aj z displeja počítača.
  8. Anna Miľanová: Rozmáha sa nám tu štátny vandalizmus... Vždy je možné byť dobrý, myslím si...
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 98 337
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka 79 868
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 487
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 810
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 161
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 795
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 126
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 747
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ivan Čáni: Rudo, prácu treba aj dokončiť a nie iba načať!
  2. Peter Franek: Čo chcú Ficovi voliči.
  3. Eva Chmelíková: Predsudky zabíjajú kultúru, iné kultúry ju obohacujú.
  4. Ján Karas: Rovnosť, ktorá sa ešte nenarodila: Neviditeľné korene spravodlivosti na Medzinárodný deň Rómov
  5. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy
  6. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu
  7. Ivan Mlynár: Riaditeľ SHMÚ nezabezpečil počasie podľa predstáv Tarabu, tak dostal padáka, alebo, keď lži smrdia aj z displeja počítača.
  8. Anna Miľanová: Rozmáha sa nám tu štátny vandalizmus... Vždy je možné byť dobrý, myslím si...
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 98 337
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka 79 868
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 487
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 810
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 161
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 795
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 126
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 747
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu