Akadémii výtvarných umení a súčasne na grafickom oddelení zvolenského rodáka Ervína Raaba. Výstava vo Východoslovenskej galérii na Hlavnej ulici mapuje predčasne ukončené dielo Acháca Aranyossyho (1870 - 1898).
Po prvý raz v histórii vystavujú jeho práce v súbornej podobe. Prehľad pozostávajúci z 55 exponátov, zostavila kurátorka Helena Němcová. Expozícia sa tak stáva cenným dokumentom, napríklad o výučbe na Mníchovskej akadémii, keďže predstavuje množstvo uhľokresieb a portrétnych štúdií.
Zaujímavé sú grafické listy realizované technikou čiarkového leptu a akvatinty. Umelec totiž patril k významným priekopníkom voľnej grafiky a v tejto disciplíne pestoval figurálny portrétny a krajinársky žáner.
Na sklonku 19. storočia mnohí koketovali s individualistickou filozofiou dekadencie a rovnako práce Acháca Arannyossyho mali pochmúrny kolorit. Vari najviac to dokazuje veduta z Košíc roku 1897.
Aranyossy na svojom rodnom dome na Alžbetinej 22 vytvoril dve fresky s motívom Maďara bojujúceho s drakom, ale po jeho náhlej smrti ich musel podľa predlohy dokončiť maliar Eduard Lengyel-Reinfuss. Fresky však dnes poznáme už len z dobových fotografií.
Výstava malieb, grafiky a kresby Acháca Aranyossyho potrvá do 3. septembra. Oplatí sa ju vidieť. Už len preto, že na vás dýchne kúsok krásnej nostalgie minulého storočia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.