konštatovala včera na tlačovej besede generálna riaditeľka financovania Ministerstva zdravotníctva SR Mária Husárová. Uviedla, že tento zákon neobsahuje žiadne obmedzenia, ktoré by bránili vydať povolenie právnickej osobe, ak má ustanoveného odborného zástupcu, teda kvalifikovaného zdravotníckeho pracovníka v zamestnaneckom pomere na činnosť v tom medicínskom odbore, na ktorý sa povolenie vydáva. Reagovala tak na kritiku poslanca NR SR Štefana Zelníka na margo zloženia spoločnosti s.r.o. Krankas, ktorej minister povolil poskytovanie zdravotníckej starostlivosti v Poliklinike v Žiline.
M. Husárová zdôraznila, že tento úkon vôbec nesúvisí s privatizáciou majetku. Podľa nej to dokazuje fakt, že žiadateľ o povolenie môže dokladovať prenájom priestorov alebo ich vlastníctvo, bez ohľadu na to, akým spôsobom priestory získal.
Po zverejnenom zozname rozhodnutí ministra zdravotníctva o nakladaní s majetkom štátu, M. Husárová uviedla, že nejde o tajný zoznam. Je výsledkom prehodnotenia siete zdravotníckych zariadení, ktoré sa konalo za účasti riaditeľov príslušných zariadení, pracovníkov krajských úradov, krajských koordinátorov a pracovníkov ministerstva zdravotníctva. Riešili otázku čo najvhodnejšieho využitia a nakladania s majetkom. Z hodnotenia vyplynula možnosť nevyužívané objekty odpredať ako prebytočný majetok alebo zaradiť niektoré objekty do zoznamu zdravotníckych zariadení určených na privatizáciu vtedy, keď sa zoznam na druhú etapu privatizácie bude pripravovať.
Zoznam zdravotníckych zariadení, navrhnutých do druhej etapy privatizácie nie je súčasťou koncepcie a zatiaľ nebol vypracovaný, konštatovala M. Husárova. Ďalej uviedla, že ten ministerstvo pripraví až po schválení koncepcie privatizácie v zdravotníctve, po doriešení navrhovaných podmienok, ktoré vyplynuli z porady ekonomických ministrov. V súčasnosti neexistuje žiadny, ani tajný, ani pripravovaný zoznam zdravotníckych zariadení, zahrnutých do druhej etapy privatizácie, zdôraznila M. Husárová.
Poukázala tiež na to, že pri použití metódy priameho predaja majetku vopred určenému záujemcovi, rozhodnutie o privatizácii predkladá Ministerstvo pre správu a privatizáciu národného majetku SR na schválenie vláde SR. Ministerstvo zdravotníctva nevydáva žiadne rozhodnutia o privatizácii, len posudzuje základné privatizačné projekty zdravotníckych zariadení ako ich zriaďovateľ a predkladá ich spolu so stanoviskom na ďalšiu realizáciu Ministerstvu pre správu a privatizáciu národného majetku SR.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.