miestnym deťom, ktoré sa sem chodia kúpať. Vodné zákutia plné potenciálnej potravy vyhľadávajú i divé kačky, ktoré tu každoročne prilietavajú priviesť na svet mladé.
"Stále priletia tak tri štyri páry a keď sa narodia malé kačiatka, je ich niekoľko desiatok," upozornila nás Milada Polívková, obyvateľka jedného z domu ‚na pobreží´, ktorá sa pozorovaním tohto vodného vtáctva zaoberá. Ešte pred mesiacom sme vás v tejto súvislosti informovali, že táto časť ramena Hornádu sa sama nečistí a zo stojatej vody sa pomaly stáva špinavé močarisko plné komárov a žiab. Jediným východiskom v takom prípade je zapáchajúcu vodu vypustiť a prečistiť dno plné nánosov a rias. Problémom sú však mladé kačiatka, ktoré lietať nevedia a vypustením koryta sa stávajú ľahkým terčom krutých hier počerných osadlíkov brehu. Ako dôkaz nám toho času pani Polívková predložila mŕtve telo kačky, ktoré vyplavila spustená voda. Pred pár dňami nám v redakcii opäť zazvonil telefón, v ktorom nám ochránkyňa zvierat pani Milada oznamovala, že vodu v Mlynskom náhone opäť spúšťajú. Aby sme predišli zbytočným dohadom, obrátili sme sa teda na správcu vodnej nádrže, ktorým je v tomto prípade Správa mestskej zelene v Košiciach.
"Keďže za uplynulý týždeň sa počasie rapídne zhoršilo, čo sa prejavilo na kvalite vody Hornádu, museli sme sa uchýliť k predčasnému vypusteniu Mlynského náhonu," informovala nás tamojšia námestníčka Ružena Slivová. Podľa jej slov sa táto vodná plocha štandardne vypúšťa na jar a po zime.
"Hoci by sa voda mala vypúšťať aj častejšie, my sa k tomuto opatreniu uchyľujeme naozaj iba ak je to už nutné. Hygienický stav v koryte bol momentálne neúnosný, dno sme museli čistiť od silného nánosu rias, množstva handier, fliaš a odpadkov," pokračovala pani Slivová. Potvrdila, že jej pracovníci o existencii kačacích rodiniek vedia a pri pohybe na člnoch sa údajne správajú nanajvýš opatrne. Čo však s mladými kačiatkami, ktoré sa pri úplnom vypustení vody nemajú kam podieť? Aj na to mala námestníčka odpoveď.
"Vždy vyčkáme, kým mladé odrastú, aby už vedeli lietať. Potom všetky automaticky prelietavajú na ďalšie zo stanovíšť, ktoré majú na Rybe či na Jazere alebo na inom úseku Hornádu. Máme overené, že sa takto presúvajú. Bez vodných podmienok pre život teda určite nezostanú."
Ako ďalej povedala, koryto Mlynského náhonu sa opäť napustí, až keď sa voda Hornádu prečistí.
"Filtre tam neboli ani keď sme to preberali od Magistrátu. Aj keby sme to tam chceli rekonštruovať, nie sú na to peniaze. Nehovoriac o úseku pri Štúrovej ulici, kde je upchaté potrubie a rekonštrukcia je nanajvýš aktuálna," odpovedala nám Ružena Slivová na otázku, prečo na koryte nefungujú vodné filtre, o ktorých sa svojho času hovorilo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.