pedofilov v krajine, začína ukazovať svoje tienisté stránky, píše včerajšie vydanie britského denníka Guardian.
Zatiaľ čo polícia i poprední politickí predstavitelia odsudzujú krok bulvárneho časopisu ako nezodpovedný a nebezpečný, 49-ročnému Ianovi Armstrongovi z Manchestru sa stal život z hodiny na hodinu peklom. Bojovne naladení tínedžeri si ho totiž pomýlili s jedným z pedofilov v časopise a teraz terorizujú jeho i celú jeho rodinu.
Ako píše Guardian, Ian sa bojí vyjsť z domu, pretože jeho dom je permanentne obkľúčený gangom mladistvých, ktorí vykrikujú oplzlé nadávky, urážajú ho i jeho deti a vyhrážajú sa mu, že naňho pošlú svojich otcov. Nevraživosť mladých Britov si odniesol aj dom Armstrongovej bývalej manželky hneď v susedstve, na ktorom mladí tínedžeri tehlami porozbíjali okná.
Dôvod, prečo si I. Armstronga pomýlili s pedofilom, je zrejme jeho fyzická podobnosť s jedným z mužov uverejnených v magazíne News Of The World, ako i obyčajný fakt, že Armstrong nosí na krku hrubý náhrdelník. Dotyčný pedofil, 60-ročný Peter Smith, s ktorým si ho pomýlili, mal totiž na fotografii tiež náhrdelník, čo zrejme vznetlivým tínedžerom stačilo na to, aby "bezpečne identifikovali" nevinného muža.
"Je to ako zlý sen, z ktorého sa chcem čo najskôr zobudiť," hovorí vydesený Armstrong, keď rozpráva o tom, ako tínedžeri na jeho deti vykrikujú "decko pedofila, decko úchyláka".
Hneď po zverejnení fotografií sexuálnych delikventov v News Of The World v nedeľu sa pred jeho domom zhromaždila tlupa 300 mladých ľudí plných nenávisti, ktorí sa mu odvtedy neprestajne vyhrážajú.
"Tri alebo štyri razy za deň mi prinesú malé šesťročné dieťa pred dom a kričia, 'A čo tak toto, nechceš ho?' Včera ma celý deň častovali nadávkami ako pedofil, násilník, zviera, úchylák. Mám strach, čo sa stane v noci," cituje Armstronga denník Guardian.
Prípad vyvolal veľkú búrku protestov medzi verejnosťou i oficiálnymi predstaviteľmi. Manchesterská polícia, ktorá k Armstrongovmu domu už nainštalovala poplašné zariadenie, označila ohrozovanie nevinného muža za nezodpovednú reakciu na emotívne správy v novinách.
Britský minister vnútra Jack Straw odsúdil kampaň časopisu News Of The World a zdôraznil, že tlač by v takýchto prípadoch mala konať na základe konzultácií s políciou a predovšetkým by si mala uvedomiť svoju zodpovednosť za verejnú bezpečnosť.
Podľa predstaviteľky tieňového rezortu vnútra Ann Widdecombeovej "incident ukazuje, že News Of The World - nech už boli ich pôvodné úmysly akékoľvek - svojím krokom podnietil mentalitu lynčovania, a mal by sa preto vážne zamyslieť nad iným spôsobom realizácie svojej kampane," cituje Guardian A. Widdecombeovú.
Jediný, kto vyjadril kampani podporu, je matka zavraždeného dievčatka, osemročnej Sarah Paynovej, ktorej prípad podnietil vznik celej kampane proti pedofilom. "Nad žiadnym aktom násilia nemožno privrieť oko. Navyše rodičia majú právo chrániť svoje deti a tiež deti majú právo chrániť samých seba," cituje Guardian pani Paynovú.
Jej stanovisko bránia aj redaktori News Of The World. Tí od uverejnenia fotografií odsúdených mužov údajne denne dostávajú nespočetné množstvo telefonátov, v ktorých im ľudia vyjadrujú plnú podporu a súhlas s ich kampaňou. "Je nesporné, že každý rodič má právo vedieť, či v jeho susedstve náhodou nežije osoba odsúdená za sexuálne zneužívanie detí," uzatvára britský denník Guardian.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.