Magdaléna, ktorú oslavujeme podľa nášho kalendára 22. júla. Všetko, čo o nej vieme, pochádza z evanjelií. Je tak bytostne spätá so svojím záchrancom Ježišom, že sa spomína ako prvá medzi ženami, ktorá mu slúžila a prevádzala ho. Spočiatku hriešnica posadnutá diablom, neskôr verná, ba najoddanejšia spomedzi všetkých ľudí, ktorí Ježiša obklopovali. Pre svoju nesebeckú vernosť sa stala veľkou, ba vyvolenou ženou, veď mohla byť pri Synovi Božom., keď trpel na kríži aj keď ho pochovávali. Dostalo sa jej mimoriadnej cti, lebo ho aj ako prvá videla na úsvite Veľkonočnej nedele. O tom, či to bola podľa legiend sestra Marty a Lazára, či je to tá žena, ktorá natierala Kristove nohy drahými masťami, sú ešte stále nejasnosti. No bola skutočne veľmi populárna a stala sa inšpirátorkou mnohých umelcov, ktorí ju obdivovali, písali o nej hry, skladali verše, spodobovali ju ako mimoriadnu krásavicu, ktorú Kristus oslobodil od siedmich zlých duchov.
Pretože Mária Magdaléna stála pri kríži aj vtedy, keď sa najbližší Ježišovi učeníci rozutekali, používala sa v ikonografii práve táto jej nezlomná poloha vernosti a oddanosti. A práve preto je Mária Magdaléna v červených šatách s dlhými rozpustenými vlasmi tak často zobrazovaná v scénach Kalvárie na nespočetných plastikách, obrazoch, veľkých sochárskych kompozíciách ako kajúcna žena, objímajúca kríž.
V minulosti našla mnohé nasledovateľky - známe sú "magdalénky", ženy ktoré sa rozhodli radikálne zmeniť svoj život, vzdať sa radovánok a hriechu a nasledovať Magdalénu vo vzore kajúcnosti a vernosti. Je patrónkou všetkých zvedených ľudí, najmä žien, ale aj záhradníkov, výrobcov parfémov, žiakov, študentov a zajatcov. Jej individuálnymi atribútmi sú nádoba s kadidlom, kniha, tŕňová koruna, palmová ratolesť, hlavy čertov, ale aj kríž a ruženec.
Výstižná je ľudová pranostika o počasí: "na deň Márie Magdalény ráno poprcháva, lebo svojho Pána oplakáva."
Autor: PhDr. Klaudia BUGANOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.