Regionálneho odboru Ministerstva pôdohospodárstva SR v Humennom Emil Čerevka. Tento týždeň sú pracovníci tohto odboru zavalení inou prácou. Do pondelka im totiž jednotlivé poľnohospodárske subjekty musia doručiť žiadosti o kompenzáciu škôd spôsobených dlhodobým suchom. Tie sa potom spracujú, zosumarizujú a najmä preveria. Potom bude známa celková výška škôd, ktoré spôsobilo v humenskom regióne dlhotrvajúce sucho a aj priemerné tohtoročné úrody.
"Zatiaľ sme registrovali parcely, kde úroda bola od 0,5 do 0,6 tony na hektár, ale mali sme aj parcely s úrodami okolo 3,5 tony na hektár," pokračoval E. Čerevka. Pritom po minulé roky v tomto regióne poľnohospodári zbierali aj po 5,5 až 6 ton z hektára. Prepad je evidentný a okrem dlhodobého sucha ho spôsobili aj búrky s ľadovcom. Jeden z posledných ľadovcov, kedy krúpy presahovali veľkosť slepačieho vajca, spôsobil škody poľnohospodárom v okolí Humenného za viac než 12 miliónov Sk.
Dažde aj teraz komplikujú žatevné práce. Po týždennej prestávke sa tieto iba teraz poriadne rozbiehajú. Žatevné práce v tomto regióne prebiehajú v okolí Humenného a v okrese Snina. V okrese Medzilaborce poľnohospodári pozbierali repku a púšťajú sa aj do tritikale.
V okresoch Humenné, Snina a Medzilaborce poľnohospodári zasiali obilovinami 7 258 hektárov. Celkove zobrali úrodu asi z 20 percent plochy. Pod strechou je už úroda repky, ktorú v tomto regióne poľnohospodári pestovali na 1 470 hektároch. Lenže úroda nebola bohvieaká. "Odhadujeme, že naši poľnohospodári zobrali do jednej tony z hektára, ale po zúčtovaní to bude ešte menej. Odhadujem, že tak okolo 0,7 až 0,6 tony z hektára. Pritom v priemere v podnikateľských zámeroch sa uvádzala úroda okolo dvoch až dve a pol tony z hektára," dodal E. Čerevka.
V podobnej situácii sú nielen poľnohospodári humenského regiónu. S úrodou na Slovensku to v tomto roku bude celkovo biedne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.