stíhanie či vzatie do väzby poslanca. Výbor nie je ani kompetentný rozhodovať o tom, či takúto žiadosť má predkladať vyšetrovateľ, prokurátor alebo sudca. Mandátový a imunitný výbor v utorok rozhodol o tom, že vyšetrovateľovi vráti jeho žiadosť na vydanie súhlasu na trestné stíhanie a uvalenie väzby poslanca I. Lexu z dôvodu, že ju nepredložil kompetentný orgán.
Predseda parlamentu J. Migaš požiadal na základe žiadosti vyšetrovateľa o zvolanie mandátového a imunitného výboru. Podľa § 141 zákona o rokovacom poriadku je povinnosťou výboru po prerokovaní žiadosti príslušného orgánu "predložiť správu o výsledkoch svojich zistení a návrh na uznesenie národnej rady". V zmysle § 57 ods. 2 uvedeného zákona "ak príslušný orgán požiada národnú radu o vydanie súhlasu na trestné stíhanie výbor žiadosť urýchlene prerokuje. Výbor podáva správu o výsledku rokovania spolu so svojím návrhom národnej rade".
Ak výbor na rozdiel od predsedu parlamentu nepovažoval žiadosť vyšetrovateľa doplnenú súhlasným stanoviskom prokurátora za "príslušný orgán" mal to uviesť vo svojej správe poslancom a pripraviť návrh uznesenia o nevydaní požadovaného súhlasu z tohto dôvodu. Rozhodnutie o vydaní či nevydaní súhlasu tak na trestné stíhanie, ako aj vzatie do väzby poslanca totiž prináleží v zmysle zákona výlučne parlamentu a nie jej výboru.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.