bežcov. V dňoch 21.-23. júla sa uskutočnil už 24. ročník tohto obľúbeného podujatia orientátorov, na ktorom štartovala masa 1556 pretekárov v 51 rôznych kategóriách podľa veku i výkonnosti. Hoci v rovnakom termíne kolidovalo ďalšie kolo Svetového pohára vo Fínsku, na G-P-S štartovali poprední orientátori z 11 štátov a to: Švédsko, Fínsko, Španielsko, Chorvátsko. Litva, Nemecko, Rakúsko, Poľsko, Maďarsko, Česko a Slovensko. Orientační bežci zo Slávie TU Košice Jozef Pollák, Peter Sláma, Zdenko Roháč, Peter Illés, Juraj Hammer i Igor Roháč (UVL) začali už vlani s mapovaním Silickej planiny a do termínu pretekov pripravili tri nové mapy z tohto atypického terénu v Slovenskom krase. Usporiadatelia teraz už z Akademik TU Košice pod vedením riaditeľa pretekov Jozefa Polláka a jeho oddielových kolegov zvládli organizáciu uvedenej masy pretekárov počnúc ubytovaním, prezentáciou, zabezpečením štartov i cieľa pretekov, vyhodnotenia najlepších v jednotlivých kategóriách i spoločenského programu.
V kategórii M45B súťažil aj 46-ročný veterán Anton Onder reprezentujúci SVP OZ Povodie Bodrogu a Hornádu Košice, ktorý 24. ročník G-P-S videl takto: "Po príchode osobným vlakom som pešo absolvoval dva kilometre s batožinou zo železničnej stanice Slavec do kempu, kde som stanoval. Po postavení stanu a prezlečení do bežeckého výstroja s buzolou som vyšliapal do cieľa pretekov na kopci asi 2 km. Z cieľového koridoru do miesta samotného štartu som prešiel ďalšie dva kilometre, čiže už pred odštartovaním som mal v nohách 6 km. Na trati bolo veľké množstvo skál zarastené machom splývajúce s lesným prostredím, preto bolo treba dávať veľký pozor pri behu. Práve takáto "maskovaná" skala bola príčinou môjho zakopnutia a nepríjemného pádu, našťastie bez vážneho zranenia. Silická planina je typická krasovými závrtami t.j. 5-10 km hlbokými krátermi. Keďže sú husto pri sebe, veľmi ťažko sa udržuje azimut pri behu. Zo zbernej t.j. poslednej kontroly sa finišovalo v cieľovom koridore v peknom údolí, kde diváci sledovali pretekárov z nadhľadu ako z prírodnej tribúny.
V priestore cieľa boli k dispozícii promptne priebežné výsledky. Po dobehu do cieľa dobre padla malinovka, keďže bolo teplé slnečné počasie. O ďalšie občerstvenie a stravu sa už museli pretekári postarať sami v okolitých bufetoch alebo reštauráciách. Pretože okrem pretekov som mal aj otcovské povinnosti s dvomi synmi 11-ročným Stankom a 9-ročným Dominikom, navštívili sme spolu Gombaseckú jaskyňu. Po slávnostnom otvorení pretekov v amfiteátri nestorom košických orienťákov Ladislavom Oľhavom predviedla slovenská reprezentantka Martina Rákayová (ATU Košice) ukážky svojho pôvodného športu modernej gymnastiky v cvičení s obručou, švihadlom, stuhou a kuželkami. Pri večernom vyhodnotení troch najlepších v jednotlivých kategóriách 1. etapy víťazi dostali G-P-S tričko a všetci traja na stupňoch víťazov symbolické drevené medaily. Po vyhlásení víťazov vystúpila country skupina Tuláci s niekoľkými prídavkami. V samotných pretekoch sa mi príliš nedarilo. V druhej etape som mal jeden veľký asi polhodinový "kufor" dlhé hľadanie kontroly, čo ma stálo lepšie umiestnenie. V mojej kategórii som bol paradoxne jediným slovenským účastníkom medzi 19 rovesníkmi z Maďarska, Poľska a Česka. V prvej etape dlhej 5,6 km a 9 kontrolnými stanovišťami som obsadil časom 79:15 min. 17. miesto a najviac sa mi darilo v 3. etape dlhej 4,9 km s 10 kontrolami som časom 59:52 min. skončil jedenásty. Celkove po troch etapách som obsadil 16. miesto časom 238:50 min. Už teraz sa teším na jubilejný 25. ročník G-P-S, ktorý sa uskutoční 20.-22. 7. 2000 v Kučišdorfskej doline pri Pezinku."
Autor: ao
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.