Korzár logo Korzár

Havária Concordu pripomínala výbuch atómovej bomby

Na všetkých titulných stránkach včerajších britských denníkov dominuje tá istá fotografia: luxusné lietadlo Concorde francúzskej spoločnosti Air

France v plameňoch, ako ho v utorok zachytil objektív mladého maďarského turistu s vášňou pre lietadlá iba niekoľko sekúnd pred tým, ako sa lietadlo zrútilo na zem. V jeho troskách našlo smrť 113 ľudí. Havária nadzvukového lietadla, ktoré "dopadlo na zem ako atómová bomba", urobila bodku za 40 rokov trvajúcim snom, píše denník Guardian. Concorde mal až do utorku za sebou úctyhodnú minulosť bez akýchkoľvek incidentov či havárií, čo ho robilo najbezpečnejším lietadlom v prevádzke.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jedinečná fotografia, ktorú urobil maďarský turista počas svojej dovolenky v Paríži, sa dokonca stala svojím spôsobom dôkazovým materiálom. Podľa Guardianu na nej vidno, že z lietadla, ktorého haváriu pravdepodobne spôsobilo zlyhanie motorov vyrobených britskou spoločnosťou Rolls-Royce, šľahali plamene už vtedy, keď opúšťalo štartovaciu dráhu parížskeho letiska Charlesa de Gaulla.

SkryťVypnúť reklamu

Keďže Concordy pred vzlietnutím dosahujú rýchlosť až 400 kilometrov za hodinu, vznikli dohady, že ak aj motory zachvátili plamene už pri štarte, pilot nedokázal stroj zastaviť, pretože štartovacia dráha bola na pristávací manéver Concordu príliš krátka.

Tri minúty po štarte, po prudkom balansovaní a úpornej snahe pilota vyhnúť sa zaľudneným oblastiam, bolo lietadlo so silne horiacim motorom už tak nízko nad zemou, že sa dotklo ľavým krídlom stromov a pikovalo rovno do trojposchodovej budovy hotela Hôtelissimo v meste Gonesse.

Podľa očitých svedkov po vznietení motora na ľavej strane stroja vyšľahli plamene aj z pravého motora, načo sa lietadlo rozletelo vo dvoje a nasledoval obrovský výbuch, ktorého žiara a plamene podľa slov viacerých očitých svedkov pripomínali jadrový výbuch.

SkryťVypnúť reklamu

"Bolo to ako atómová bomba," hovorí Antonio Ferreira, ktorý v čase nešťastia práve pracoval v záhrade. "Odrazu motory Concordu zmĺkli, nastalo ticho a na oblohe sa objavil hríb." Štyrom stovkám požiarnikov a policajtov trvalo takmer dve hodiny, kým obrovské plamene uhasili.

V miestnej športovej hale mesta Gonesse zriadili provizórnu márnicu pre telá obetí leteckého nešťastia. Okrem obetí na životoch pri havárii utrpelo zranenia ďalších 17 ľudí v meste. Aj napriek tomu, že v hoteli Hôtelissimo sa v čase katastrofy nachádzali len štyri osoby, nešťastie z nich nikto neprežil.

Denník Guardian tvrdí, že možno nadišiel čas rozlúčiť sa s "nádherným anachronizmom". Je príliš nákladný, ničí životné prostredie a teraz je už aj nebezpečný.

SkryťVypnúť reklamu

Denník však zároveň pripúšťa, že je to zatiaľ stále jediný "stroj času", aký majú obyčajní ľudia príležitosť vyskúšať. Concorde letiaci z Londýna nadzvukovou rýchlosťou totiž pristane v New Yorku celých 90 minút predtým, ako sa na trojhodinový let ponad Atlantický oceán vôbec vydal. Prirodzene, ak vezmeme do úvahy časový posun medzi Veľkou Britániou a Spojenými štátmi. Avšak pre cestujúceho to má aj napriek tomu veľmi pôsobivý efekt, dodáva Guardian.

Daily Telegraph konštatuje, že tento krásny lietajúci stroj bude mať vždy svojich obdivovateľov, pretože slávne a bohaté osobnosti sa zrejme len tak ľahko nevzdajú nesmierneho pohodlia na jeho palube a už vôbec nie jeho rýchlosti. Medzi pravidelných používateľov lietadiel značky Concorde patria napríklad sir Paul McCartney, Henry Kissinger či Diana Rossová, ktorých neodradí ani cena spiatočnej letenky do New Yorku prevyšujúca šesťtisíc libier.

Paríž - Francúzskym vyšetrovateľov sa včera podarilo nájsť čierne skrinky obsahujúce letové záznamy havarovaného lietadla. Skrinky, ktoré obsahujú záznam letových údajov a záznam konverzácie posádky, sa našli v jeho troskách. Záznamy by mohli pomôcť objasniť príčiny tragédie, ale zatiaľ nie je známe, v akom stave skrinky sú.

Letecká spoločnosť zároveň spresnila informácie o štátnej príslušnosti cestujúcich. Na palube lietadlo bolo 100 pasažierov, z ktorých 96 bolo Nemcov (leteli do New Yorku, kde sa mali nalodiť na výletnú loď a absolvovať okružnú plavbu po Karibiku), dvaja Dáni, jeden Američan a jeden Rakúšan. Pôvodné správy hovorili, že všetci pasažieri, vrátane troch detí, pochádzali z Nemecka. Deväťčlennú posádku tvorili výlučne občania Francúzska.

Krátko pred štartom Concordu sa na jednom z jeho motorov robili technické úpravy a štart nadzvukového stroja bol odložený. Informoval o tom včera na brífingu hovorca aerolínií Francois Brousse.

"V tejto chvíli vôbec nevieme, či to má niečo spoločné s nehodou," pokračoval Brousse. Podľa jeho spresnenia sa mechanici pustili do práce na žiadosť posádky.

Osemnásť hodín po katastrofe sa väčšina obetí nachádzala na mieste havárie. Vyhrabávanie tiel sťažovali rozpálené oceľové trosky lietadlá a zvyšky so zemou zrovnanej stavby hotela.

Francúzsky minister dopravy Jean-Claude Gayssot včera oznámil, že lety Concordov leteckej spoločnosti Air France budú pozastavené, dokiaľ sa nezíska viac informácií o príčine utorkovej havárie. Naproti tomu britská letecká spoločnosť British Airways (BA) včera oznámila, že obnovuje premávku lietadiel typu Concord na linke Londýn - New York, keď v utorok po tragédii dočasne lety zastavila. Prvým letom v poradí bola včera pravidelná linka s odchodom o 11.30 hod. SELČ z letiska Heathrow.

Hannover - Nemecký spolkový kancelár Gerhard Schröder a ďalší poprední nemeckí štátni predstavitelia sa včera zúčastnili ekumenickej bohoslužby za obete utorňajšej havárie Concordu. Smútočný obrad sa konal v objekte svetovej výstavy EXPO 2000 v severonemeckom Hannoveri. Bohoslužbu za 113 obetí nehody prenášala v živom vysielaní i nemecká televízia. V priebehu včerajška prichádzali do Paríža rodinní príslušníci a priatelia obetí leteckej tragédie. Francúzska strana pre nich vytvorila núdzové centrum s odbornou medicínskou a psychologickou pomocou. Napriek mnohým žiadostiam úrady doteraz nepovolili nikomu z pozostalých navštíviť miesto nehody.

Varšava - Skupina 45 poľských turistov, ktorá bola ubytovaná v hoteli Hôtelissimo pri Paríži, unikla smrti, pretože v čase nešťastia, keď sa na hotel v utorok zrútilo lietadlo Concorde, ostali dlhšie v Paríži. V čase katastrofy poľskí turisti boli na prehliadke Paríža a o tom, že nešťastie sa týka hotela, v ktorom boli ubytovaní, sa dozvedeli, až keď k nemu o 22.00 hod. prišli. Našťastie sa nevrátili do hotela skôr. Turisti prišli o batožinu a doklady, ktoré si nechali v hoteli. V súčasnosti sa o nich stará poľský konzulát v Paríži. Poľské ministerstvo zahraničných vecí nepotvrdilo úmrtie dvoch poľských stážistov, ktorí v hoteli pracovali.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 578
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 662
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 300
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 935
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 582
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 815
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 672
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 318
  1. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  2. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  5. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  6. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť...
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak
  8. Samuel Ivančák: Anton "Toník" Jaro: Keď k tomu pristupuješ srdcom, tak to nemôže byť zlé
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 790
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 64 037
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 47 926
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 501
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 955
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 805
  7. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 15 002
  8. Rado Surovka: Raši dostal padáka 12 292
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  2. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  5. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  6. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť...
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak
  8. Samuel Ivančák: Anton "Toník" Jaro: Keď k tomu pristupuješ srdcom, tak to nemôže byť zlé
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 790
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 64 037
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 47 926
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 501
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 955
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 805
  7. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 15 002
  8. Rado Surovka: Raši dostal padáka 12 292
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu