kto je pre tento šport zapálený a obetavý. O tom, čo to všetko obnáša, aké starosti sú s organizovaním, sme sa po pretekoch zhovárali s mužom najpovolanejším. Tým je predseda a manažér v jednej osobe Ing. Tomáš Šimko, ktorého Tomi centrum motoclub Košice - čo sa týka počtu pretekárov - patrí k najväčším na Slovensku.
Je ťažké usporiadať takéto náročné preteky?
"To rozhodne áno. Samotná príprava prakticky začína začiatkom roka, kedy sústreďujeme všetky sily na zabezpečenie takéhoto významného podujatia. Motocyklovou federáciou nám bolo pridelené usporiadať tretie kolo z päťdielného seriálu GPC 2000. Tradične sme doposiaľ preteky enduro-cross country usporadúvali na trati v Slanci. Tentoraz sme ju nechali vydýchnuť a preteky sme pripravili v športovo-rekreačnom stredisku Jahodná. Toto podujatie sme chceli usporiadať aj z toho dôvodu, že máme kvalitné tylové zabezpečenie. Najsamprv však prebehlo rokovanie s vedením strediska Jahodná, Mestským lesom Košice, s. r. o. a Pôdohospodárskym družstvom Klatov, ktorí nám sprístupnili pozemky. Pre kompletnú slovenskú špičku a vynikajúcich jazdcov z Českej republiky sme chceli pripraviť novú atraktívnu trať, čo sa nám podľa môjho názoru aj podarilo. O mieste konania rozhodli viaceré aspekty. Perfektné parkovacie priestory, ubytovanie a v neposlednom rade skutočnosť, že toto rekreačné stredisko sa nachádza neďaleko Košíc a doprava k nemu je pravidelná. Celý asi desaťkilometrový úsek sme citlivo vyberali. Svetový trend je taký, aby trať bola technicky náročná, ktorá má preveriť techniku a kvalitu strojov a napokon aj fyzickú zdatnosť jazdcov. Chceli sme umožniť, aby okrem Slanského pohoria a Zeleného dvora pretekári spoznali ďalšie vynikajúce zákutia. Nezabudli sme ani na divákov, ktorých podľa môjho názoru prišlo do päťtisíc. To myslím po celom úseku. Počas obidvoch dní sme všetkým pripravili sprievodné akcie. To všetko má presviedča, že prísne kritériá na takéto významné podujatie sme splnili."
Majstrovstvá Slovenska mali hviezdne obsadenie. Ste z tohto hľadiska spokojný?
"Samozrejme, že áno. Okrem Matoška sa pretekov enduro-cross country zúčastnila kompletná slovenská špička na čele s majstrom sveta Katriňákom. Prišli aj jeho reprezentační kolegovia pripravujúci sa na Šesťdňovú - Hrehor, Čunderlík, Koniar a Čierny. Okrem nich aj ďalší vynikajúci jazdci J. a Z. Gottwaldovci, Kavský a z Českej republiky bronzový medailista z majstrovstiev sveta enduro Michalík."
Môžete v krátkosti zhodnotiť víkendové dni?
"Prvý deň bolo počasie ako na objednávku. Perfektné prostredie, dobre pripravená trať, ale aj umiestnenie domácich jazdcov z Tomi clubu, ktoré zopakovali aj v nedeľu. Škoda, že na druhý deň práve počas pretekov jazdcov I. výkonnostnej triedy sa v treťom kole spustil lejak, neskôr padali dokonca krúpy, takže sme museli preteky zrušiť. Do tých chvíľ diváci videli veľmi dramatické okamihy. Bolo neuveriteľné, ako ľahko a rýchlo jazdia najlepší pretekári aj v tých obzvlášť nebezpečných úsekoch. Bolo sa na čo pozerať. Ale museli sme prihliadať aj na ich zdravie a bezpečnosť, takže preto takéto rozhodnutie. Považujem to za správne."
V úvode ste spomenuli dobré tylové zabezpečenie. Koho tým máte na mysli?
"Celý organizačný štáb pozostával z pätnástky výkonných a zhruba päťdesiatich ľudí, ktorí fandia tomuto športu a ktorí dokonale museli pripraviť trať, 'vypáskovať' celé teritórium a zabezpečovať dohľad. Bez týchto ľudí by sme naozaj nevedeli pripraviť toto podujatie. Touto cestou by som im ešte raz poďakoval. Samozrejme aj tým sponzorom, ktorí nám v podstatnej miere veľmi pomohli, či už finančne alebo vecnými darmi, resp. materiálnym zabezpečením."
Autor: Jirko VOLNER
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.