alebo potrebujete zabiť dva dni medzi prázdninovými akciami. Jednou z alternatív ako zatlačiť nudu je u nás už dlhé roky televízor. Tento rok to však treba vymyslieť inak. Televízor nezapínajte! Nielen preto, že by ste si pokazili oči, alebo preto, že sa to počas prázdnin nepatrí. Nerobte to hlavne preto, že by ste to robili zbytočne. Telky totiž takmer nevysielajú. Markíza zrejme reprízuje seriály, Luna, Global, či TV3 dávajú počas podstatnej časti vysielacieho času videoklipy... Najkrajší gól však dáva počas prázdnin 2000 naša verejnoprávna matička STV. Ona totiž vysielanie (až na pár výnimiek, akou je Markovič) úplne prerušila. Veď posúďte sami (ak ste mali šťastie a bedňu ste nezapli - stručne to priblížim): Oba programy STV počas pracovného dňa odvysielajú 3 hodiny a 20 minút Živej panorámy a dvaapol hodiny Infotextu (aspoň hudbu má peknú). Ďalej možno zhliadnuť trikrát Noviny STV, po dvakrát Udalosti ČT a Noviny plus, nuž a zvyšok dňa tvoria reprízy detských relácií, inscenácii a seriálov.
Aktívny človek si snáď povie, že mu vysielanie televízie ani veľmi nechýba. Ale predsa. Platíme 75 korún mesačne a nevráti sa nám nič? Vedenie STV sa kedysi vyhováralo, že nie sú prachy, lebo koncesionári neplatia. Našiel sa recept - zákon podľa ktorého musí platiť každý. Tak možno telka dostane dvakrát toľko ako predtým. A tak prišla nová výhovorka, ževraj poplatky sú nízke a treba ich zvýšiť. Teda ako vždy - začíname od toho druhého - zvýšime koncesiu, zrušíme program... Určite by sa však oplatilo začať od seba. Pán Materák by cucal poplatky od chudobnej Slovače, ktorá nemá čo robiť s peniazmi a živil by dvadsaťpäťposchodovú chyžu plnú zbytočných úradníkov. Keď zrátame zamestnancov všetkých ostatných televízii Slovenska, určite ich je menej ako je polovica pracovníkov STV. A väčšina z nich nič nerobí, veď nemá čo. Aj keď si prečítame titulky relácii STV, väčšinou sa dočítame, že boli vyrobené súkromnými spoločnosťami pre STV. Počas leta by im možno stačilo (pri menšom preháňaní) 20 ľudí. Jeden by chodil do archívu hľadať programy, druhý by obsluhoval zariadenie, tretia by bola hlásateľka, štvrtý vrátnik a zvyšok redakcia spravodajstva. Nehovoriac o tom, že prepúšťanie by v Bratislave ani príliž nebolelo. Ak si niekto nevie nájsť prácu v Bratislave, musí byť drevo, čo by nemal byť prípad televíznych úradníkov.
Ostáva teda dúfať, že sa súdruhovia hore prebudia a povzbudia pána riaditeľa STV k činnosti, alebo ho vymenia. A snáď sa nám po splatení kubišovských dlhov a prepustení polovičky úradníkov zjaví na Slovensku jedná dobrá a pritom nie drahá STV.
Autor: Ján Dzurdženík
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.