Prešove predsedovia základných organizácií stredných odborných učilíšť v pôsobnosti OZ KOVO v Prešovskom kraji, zástupcovia zamestnávateľov, a tiež podpredseda Rady OZ KOVO Anton Mifka. Pre náš denník to včera potvrdil člen Rady OZ KOVO pre Prešovský kraj Jozef Balica. Ako povedal, Prešovský kraj dlhodobo zápasí s nedostatkom finančných prostriedkov. "Na rokovaní sa konštatovalo neobjektívne prerozdeľovanie finančných prostriedkov medzi jednotlivými krajmi v SR. Ďalej dlhodobý nedostatok financií pre stredné odborné učilištia, respektíve pre učňovské školstvo v Prešovskom kraji, a tiež nižší rozpočtovaný prídel finančných prostriedkov na rok 2000 oproti roku 1999."
Konkretizoval, že kým v minulom roku predstavoval rozpis pre učňovské školstvo v Prešovskom kraji 219 miliónov korún, na rok 2000 to bolo len 210 miliónov, pri rovnakom zabezpečení úloh ako v roku 1999. Odborári majú informácie o tom, že znížený prídel financií spôsobil aj problémy v mzdových otázkach, predovšetkým u nepedagogických pracovníkov. "Nepedagogickí pracovníci v Prešovskom kraji majú nižšie mzdy oproti kolegom v iných krajoch. Máme poznatky, že pokiaľ v iných krajoch príplatky nad tarifné zložky ku mzde tvoria 13 až 15 percent, v Prešovskom kraji u nepedagogických pracovníkov sú to dve percentá a u pedagogických pracovníkov 9 percent." Mesačne zarobia nepedagogickí pracovníci v Prešovskom kraji o 300 korún menej ako ich kolegovia napríklad v Košickom kraji a ročne je to menej až o 3000 korún.
Nedostatok finančných prostriedkov má podľa tvrdenia Balicu negatívny dopad aj v personálnom zabezpečení chodu a prevádzky učňovského školstva. Nedostatok financií totiž núti zamestnávateľov k prepúšťaniu, čo nie je dobré vzhľadom k nepriaznivej situácii v zamestnanosti v Prešovskom kraji.
Po zhodnotení situácie sa prítomní dohodli, že odbory budú požadovať transparentnosť pri prerozdeľovaní financií z ústredných orgánov na kraje. "Požadujeme, aby pri prerozdeľovaní financií boli prítomné aj odbory, a tiež aby sa vyjasnili kritériá pre prerozdeľovanie finančných prostriedkov pre jednotlivé kraje. Myslíme si totiž, že niekedy v rokoch 1996, 1997 sa spravila chybná metodika nápočtu prideľovania finančných prostriedkov v neprospech Prešovského kraja, čo spôsobuje spomínané dlhodobé problémy." Tieto veci si plánujú odborári vyjasniť na rokovaniach s Krajským úradom.
Ďalšou požiadavkou odborárov smerujúcou na ústredné orgány je podľa slov Balicu prehodnotiť a objektivizovať východiská pre stanovenia limitov finančných prostriedkov pre Prešovský kraj. Majú tiež výhrady voči prerozdeleniu financií pre kraj v zmysle zákona o štátnom rozpočte, teda k spomínanému rozdielu deväť miliónov korún oproti minulému roku.
"Budeme iniciovať stretnutie kompetentných na úrovni ministerstiev školstva, hospodárstva a vnútra," zdôraznil Balica. "Buď prostredníctvom orgánov OZ KOVO, alebo poslaneckým prieskumom, ktorý tiež bude iniciovať odborový zväz KOVO po zvážení celkovej situácie a po vysvetlení si určitých záležitostí na krajskom úrade."
Na stretnutí sa ďalej dohodli, že problematiku financovania učňovského školstva budú odbory riešiť aj smerom ku krajskému úradu. Predovšetkým v oblasti spriehľadnenia prerozdeľovania finančných prostriedkov z úrovne krajského úradu na jednotlivé školy. Transparentnosť vidia aj v účasti zástupcov odborárov pri procese prerozdeľovania, aj keď len ako prizvaní hostia. V tejto súvislosti Balica uviedol: "Myslíme si tiež, že rozhodnutie o použití viazaných finančných prostriedkov by malo byť v súčinnosti s odbormi, pretože bezprostredne vplýva na mzdovú úroveň, prípadne personálnu obsadenosť v jednotlivých učilištiach."
Na rokovaní sa tiež konštatovalo, že odborári dlhodobo evidujú istú diskrimináciu v odmeňovaní nepedagogických pracovníkov voči pedagogickým. V ostatných rokoch bolo odmeňovanie pedagogických pracovníkov vyššie. Nerovnomerný percentuálny nárast miezd u pedagogických a nepedagogických pracovníkov spôsobil, že za štyri roky je rozdiel v úprave platov v neprospech nepedagogických pracovníkov, teda v kategórii THP a R, zhruba o 1000 korún mesačne.
Zároveň J. Balica uviedol, že v prípade neriešenia nastolených problémov, uvažujú odbory s netradičným začiatkom nového školského roku. "Buď sa v septembri vôbec neotvorí nový školský rok, alebo sa otvorí manifestačným spôsobom. Na každom učilišti by sa prečítala určitá deklarácia, v ktorej by sa zdôraznil problém učňovského školstva," uzavrel člen rady OZ KOVO pre Prešovský kraj Jozef Balica.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.