pokusných zvierat s rozleptanými očami a pokožkou rozožratou od chemikálií. Ukázali sme mu na smrť utýraných psíkov a mačky. Keď odchádzal, nebol si celkom istý, či bude najprv plakať, alebo zvracať," dozvedeli sme sa na úvod od Marcely Pilouškovej, manažérky Turné za práva zvierat po Slovensku, ktoré sa v uplynulých dňoch zastavilo aj v Poprade a Kežmarku.
Podľa jej slov, ochrancovia práv zvierat bojujú len v našej republike až za 30 miliónov nesvojprávnych dušičiek týraných a dikriminovaných živočíchov. "Nerobíme medzi nimi žiadne rozdiely. Zaujímajú nás hospodárske zvieratá žijúce v nevyhovujúcich podmienkach. Všímame si aj kožušinovú zver, pokusné zvieratá i tie, čo sú týrané v domácnostiach," uviedla ďalej Piloušková.
Na Slovensku je už našťastie testovanie kozmetických výrobkov na zvieratách zakázané. Avšak až donedávna sa robili pokusy s každým importovaným výrobkom. Smrteľné koncentrácie chemikálií sa vpravovali zajacom, potkanom či myšiam priamo do slizníc či do žalúdka. Nevinné nemé tváre potom hynuli v neuveriteľných mukách. O tomto, ale aj o ďalších, dosiaľ len málo medializovaných praktikách, informujú ochrancovia práv zvierat širokú verejnosť. Nezabúdajú pritom ani na propagáciu zdravého životného štýlu - vegetariánstva alebo vegánstva.
"Ak sa nám aj nepodarí presvedčiť verejnosť na tento spôsob stravovania sa, snažíme sa aspoň o dosiahnutie humanizácie pri zabíjaní neskôr konzumovaných zvierat. Ešte stále sa to na niektorých miestach robieva aj pomocou krompáča. My sa snažíme, aby hospodárske zvieratá boli najprv uspaté a až potom zabité. Jednoducho aby netrpeli. Myslí na to niekto, keď sa kŕmi rezňom?," položila si otázku M. Piloušková krátko predtým, ako sa pustila do diskusie s asi desiatkou záujemcov, ktorí sa rozhodli prísť na pravidelne organizovanú večernú prednášku bohato dokumentovanú hrôzostrašne vyzerajúcim fotomateriálom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.