vykradnúť. Bolo to nemilé prekvapenie, idem totiž na dovolenku a musím sklo narýchlo vymeniť. Zlodeji mi chceli ukradnúť autorádio, ale nepodarilo sa im to. O štvrtej ráno ich vyrušil sused, ktorý mi to prišiel oznámiť," rozhorčoval sa v stredu Jaroslav Vinca, jeden z posledných "bielych" občanov bývajúcich na tomto svojráznom košickom sídlisku.
"Už v minulosti mi vykradli auto a stalo sa to i nejednému susedovi. Nielenže máme obavy parkovať pred domom, bojíme sa tu i bývať. Kde sú hliadky miestnej polície, keď sa niečo deje? Pochybujem o tom, že by sa od ich vzniku znížila kriminalita na sídlisku," soptil ďalej J. Vinca.
Rozhodli sme sa jeho slová preskúmať a zistiť, či sa znížil nárast kriminality na Luniku IX, odkedy sa rómske hliadky prvýkrát rozbehli do terénu.
"Štatisticky sa to vyčísliť ešte nedá. Jednak preto, že obyvatelia tohto sídliska nepáchajú trestnú činnosť iba na Luniku IX, ale aj v ďalších mestských častiach a tiež kvôli tomu, že práve takáto kriminalita tam nie je až taká častá. Veď posledné vlámanie do osobného auta na sídlisku bolo zaznamenané v januári tohto roku a odvtedy tam raz vykradli potraviny...
Význam miestnych policajtov však spočíva v inom. Predovšetkým pomáhajú štátnym policajtom pri hľadaní po rôznych osôb a riešia konflikty medzi jednotlivcami alebo celými rómskymi rodinami. Práve priestupky proti občianskemu spolunažívaniu, neraz spojené s ublížením na zdraví, sú na Luniku IX veľmi časté. Rovnako ako priestupky proti majetku (ničenie objektov) či na úseku hospodárenia s bytmi v prípade ich protiprávneho užívania," skonštatovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva PZ Košice JUDr. Jarmila Petrová. Zatracovať miestnu políciu teda podľa nej nie je na mieste.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.