poslanca Národnej rady SR za HZDS a bývalého riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) v Juhoafrickej republike datovaná z 18. júla tohto roku.
Na bratislavský krajský súd včera prokurátor Krajskej prokuratúry v Bratislave doručil návrh, aby predseda senátu krajského súdu vydal na Lexu zatykač. Doručenie návrhu potvrdil hodnoverný zdroj, ktorý nechce byť menovaný.
Prokurátor podal tento návrh v zmysle paragrafu 376, ods. 1, ktorý hovorí, že "ak sa obvinený zdržiava v cudzine a ak ho treba vyžiadať, vydá proti nemu predseda senátu zatýkací rozkaz a na jeho podklade požiada Ministerstvo spravodlivosti SR o ďalšie opatrenia". Obvinený I. Lexa sa totiž očividne vyhýba trestnému stíhaniu a ušiel do zahraničia.
Ako včera uviedol šéf slovenských vyšetrovateľov Jaroslav Ivor, v prípade, že sudca vydá na poslanca Ivana Lexu zatykač a obvineného vydajú na Slovensko, bude musieť mať sudca najneskôr do 24 hodín potom, čo zatknutého Lexu prevezmú slovenské policajné orgány, súhlasné stanovisko parlamentu. Príkaz na zatknutie vydaný slovenským súdom má medzinárodný charakter a vzťahuje sa na slovenského občana aj zahraničí, spresnil Ivor.
Podľa bývalého slovenského prezidenta Michala Kováča zodpovednosť za únik poslanca HZDS a exriaditeľa SIS Ivana Lexu pred spravodlivosťou nesie celá vládna koalícia. Vinníkov podľa neho netreba hľadať medzi vyšetrovateľmi, na prokuratúre či ministerstve vnútra. Prepustenie Lexu z väzby a jeho odchod zo Slovenska je len konkrétnym prejavom nejednotnosti súčasnej koalície a obáv z návratu predsedu HZDS Vladimíra Mečiara k moci, zdôraznil exprezident.
Na základe skutočnosti, že ani jedného z kvarteta Lexa, Martinka, Rezeš a Poór nedokázali slovenské súdy počas dvoch rokov súčasnej vlády poslať za mreže, si mnoho občanov začalo myslieť, že toto nie je krajina, "kde sa dá dovolať pravdy a spravodlivosti", konštatoval Kováč.
Exprezident však verí, že Lexa, ktorého svojho času odmietol vymenovať na post ministra pre privatizáciu a za riaditeľa SIS, nakoniec skončí vo väzení. Podľa vlastných slov mu takýto koniec predpovedal už začiatkom 90. rokov, keď mu za prítomnosti Rudolfa Filkusa ešte ako podpredseda HZDS povedal: "Pán Lexa, ak budete pokračovať takýmto pokútnym a netransparentným spôsobom, tak sa raz dostanete do basy." O Lexovi bol Kováč už vtedy presvedčený, že je to človek, ktorý nemá čo robiť v politike a pohybovať sa v prítomnosti predsedu vlády. Pripomenul aj fakt, že keď ho parlament zvolil za prezidenta, Lexa sa vyjadril, že "už je všetko v pi..". Kováč však ešte "netušil, že odhodlanie odstaviť ho bude prebiehať takým drastickým spôsobom a bude vypracovaný plán na likvidáciu prezidenta".
Ministerstvo spravodlivosti odmieta politickú zodpovednosť svojho šéfa Jána Čarnogurského za kauzu bývalého riaditeľa SIS Ivana Lexu. Vedúceho úradu MS SR Daniela Lipšica prekvapilo vyjadrenie podpredsedu parlamentu Bélu Bugára, že za Lexov útek je okrem iných zodpovedný aj Čarnogurský.
Ako povedal Lipšic na tlačovej besede, minister nemohol ovplyvniť prepustenie Lexu z kolúznej väzby. O tom rozhodol v júli minulého roku nezávislý súd, pričom Čarnogurský využil ešte aj mimoriadny opravný prostriedok, ktorým bolo podanie na Najvyšší súd SR. V súčasnosti zanikol dôvod kolúznej väzby, pretože Lexa už nemarí vyšetrovanie ovplyvňovaním svedkov, ale je na úteku. Sú teda dôvody na útekovú väzbu. Takýto návrh dodnes na súd neprišiel. K tomu, že súdy často prepúšťajú podozrivé osoby Lipšic povedal, že Národná rada SR už schválila návrh MS SR na novelu Trestného poriadku. Podľa nej ak súd neakceptuje dôvod na vzatie do väzby, bude musieť svoje negatívne stanovisko zdôvodniť a zároveň bude možné v tejto veci podať návrh na mimoriadne opatrenie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.