okolie). Voči zámeru, ktorý minulý týždeň tlmočil primátor mesta Zdenko Trebuľa, ostro protestujú ochranári zo Spoločnosti priateľov Zeme (SPZ). Podľa vyjadrenia vedúceho programu za zníženie toxických látok Miloslava Mistríka dovozom a likvidáciou odpadu sa zvýši nielen množstvo škodlivých emisií, ale aj toxického popolčeka na skládkach v okolí Košíc. "Takéto praktiky sú navyše v rozpore so súčasnými trendmi riešenia odpadového hospodárstva. Aj legislatíva EÚ deklaruje potrebu zneškodňovať a spracovať odpady čo najbližšie k miestu ich vzniku," uviedol Mistrík.
Zároveň dodal, že košická spaľovňa je jednou z hlavných príčin mimoriadneho zaťaženia životného prostredia v regióne, ktorý patrí medzi 9 najviac znečistených oblastí Slovenska. Dôkazom sú alarmujúce výsledky prieskumov Štátneho zdravotného ústavu, podľa ktorých je v regióne Košíc nadpriemerný výskyt ochorení horných ciest dýchacích, rakoviny a ďalších nemocí znižujúcich priemernú dĺžku života.
"Je neuveriteľné, že hlavný predstaviteľ mesta sa v snahe o ekonomický profit angažuje v projekte, ktorého výsledkom bude rapídne zhoršenie životného prostredia s negatívnym dopadom na zdravie občanov," zdôraznil Mistrík.
Spoločnosť priateľov Zeme dôrazne apeluje na primátora Trebuľu, aby zrušil zámer na spoločné využívania spaľovne komunálneho odpadu so zahraničnými mestami. V súvislosti s predajom a modernizáciou spaľovne, ktorej technológia nevyhovuje platným normám, žiada spolu s občianskym združením Sosna a Združením obcí Miniregiónu Hornád okrem iného garancie na zníženie emisií toxických dioxínov, zníženie kapacity spaľovne a využitie finančných prostriedkov z jej predaja na zavedenie triedeného zberu odpadov. Zvyšnú časť financií odporúčajú použiť na vyrovnanie časti záväzkov voči bankám, v ktorých mesto založilo mestské lesy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.