preto vedieť, či som ešte povinný platiť výživné naďalej až do dovŕšenia osemnásteho roku veku dieťaťa, alebo ukončením školy moja vyživovacia povinnosť automaticky zanikne?
Zn.: Kedy prestať platiť výživné?
ODPOVEĎ: Vyživovacia povinnosť rodiča k dieťaťu trvá dovtedy, pokiaľ dieťa nie je schopné samo sa živiť. Skutočnosť, že dieťa dosiahlo alebo nedosiahlo plnoletosť, nemá z hľadiska trvania vyživovacej povinnosti zásadný význam. Preto sa môže stať, že povinnosť platiť výživné zanikne už v čase, keď dieťa ešte nedovŕši osemnásty rok a naopak, výživné sa musí platiť aj na dieťa, ktoré aj niekoľko rokov po nadobudnutí plnoletosti študuje na vysokej škole. Predpokladom však, samozrejme, je, že sa štúdiu náležite venuje, skladá predpísané skúšky včas a plní si ostatné povinnosti študenta VŠ.
Vyživovacia povinnosť rozvedeného otca k synovi zverenému po rozvode matke nezanikne automaticky, hneď, len čo syn zmaturuje, alebo získa výučný list. Zánik nastáva len vtedy, ak tento syn je už natoľko všestranne telesne a duševne rozvinutou osobnosťou so zreteľom na jeho vlohy, záujmy a vôľu rodičov, že dokáže už vlastnou prácou zabezpečiť svoju obživu. Či je to tak, toto v sporných prípadoch skúma súd podľa okolností konkrétneho prípadu, v konaní o zrušenie vyživovacej povinnosti, ktoré sa začína spravidla na návrh povinného rodiča.
ODKAZY:
Zn.: Ktorý sobáš je platný?
S dievčaťom, ktoré pochádzalo tiež zo Slovenska, ste v roku 1971 uzavreli v Kanade cirkevný sobáš. Po návrate do vlasti v roku 1973 ste zistili, že v cudzine uzavretý cirkevný sobáš nebol vo vtedajšej ČSSR uznaný za platne uzavreté manželstvo, preto ste sa zosobášili ešte raz doma pred naším matričným úradom. Neskôr ste sa s manželkou rozviedli a teraz sa pýtate, ktorý sobáš treba považovať za platný a či má bývalá manželka právo nárokovať si z majetku, ktorý ste nadobudli ešte pred cirkevným sobášom v Kanade, resp. či jej patrí niečo z majetku nadobudnutého pred uzavretím manželstva v roku 1974 v ČSSR?
Pokiaľ sme porozumeli vašej otázke dobre, je nesporné, že podľa našich vtedajších zákonov ste platné manželstvo uzavreli až doma pred miestnym národným výborom. Uzavretím tohoto manželstva vám s manželkou vzniklo bezpodielové spoluvlastníctvo, do ktorého patrí všetko, čo ste s manželkou nadobudli za trvania manželstva. Do bezpodielového spoluvlastníctva nepatria len veci získané dedičstvom alebo darom, ako aj veci, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, prípadne veci vydané jednému z manželov v rámci reštitúcie. Z uvedeného je teda zrejmé, že majetok, ktorý ste nadobudli pred uzavretím platného manželstva, či už v Kanade alebo doma na Slovensku, nepatrí do vášho bezpodielového spoluvlastníctva s manželkou. Z vášho listu však nemožno jednoznačne posúdiť, či bývalá manželka nie je podielovou spoluvlastníčkou vecí, ktoré ste spoločne nadobudli počas vášho spolužitia pred uzavretím platného manželstva.
Autor: Pavol KISS
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.