Pre život bez okuliarov (1.)
Oči sú jedným z piatich zmyslov, ktoré ovplyvňujú kvalitu ľudského života. Ponúkame vám preto do pozornosti sériu článkov o očných chybách a ich odstraňovaní. Prvý z nich je o často sa vyskytujúcej očnej chybe - krátkozrakosti.
Ako vzniká?
Krátkozrakosť vzniká tým, že optický systém oka svetelné lúče sústredí pred sietnicu a preto je na sietnici rozptýlený a neostrý obraz. Podľa rozsiahlych štatistík krátkozrakosť je najrozšírenejšia chyba refrakčného systému oka, postihujúca napr. v Japonsku až 40 % obyvateľstva, v USA asi 33 %, vo Švédsku asi 30 %, v Nemecku asi 30 % a u nás asi 25 %. Pritom sa častejšie vyskytuje u obyvateľov miest ako na vidieku.
Pri krátkozrakosti sa pri pohľade na blízko, t. j. na konečnú vzdialenosť obraz posúva dozadu, smerom k sietnici podstatne kvalitnejšie a ostrejšie ako predmety vzdialené - odtiaľ názov krátkozrakosť. Preto ľuďom postihnutým krátkozrakosťou čítanie alebo práca do blízka nerobia problémy, naopak robia ich za ľahších podmienok, pretože bez toho, že by sa optický systém oka musel meniť, získajú lepší obraz. Do diaľky krátkozrakí ľudia vidia zle, keďže len po znížení optickej sily oka môžu získať lepší obraz na sietnici. Ťažkosti s krátkozrakosťou sa objavujú zavčasu už v prvých ročníkoch školy, napr. pri odpisovaní, alebo čítaní z tabule. Preto sa takýto začiatok krátkozrakosti označuje aj ako školská krátkozrakosť, hoci nesúvisí priamo so začiatkom školskej dochádzky, ale zvýšené požiadavky na zrak sa objavia práve v škole.
Krátkozraké deti pri pohľade do diaľky prižmurujú oči, aby cez zúženú štrbinu získali lepší obraz. Na prácu sa pozerajú z veľmi blízkej vzdialenosti, čo im uľahčuje rozpoznávať detaily. Pritom veľmi rady kreslia a čítajú, píšu zvyčajne veľmi drobným písmom, robia jemné ručné práce a podobne. Príčinou toho je skutočnosť, že zblízka získavajú lepší, ostrejší obraz bez väčšej námahy.
Od okuliarov po excimerový laser
Krátkozrakosť poznáme ľahkú (do -4,0 dioptrií), stredného stupňa (do -8,0 dioptrií) a vysokú (nad -8,0 dioptrií). Krátkozrakosť ľahkého a stredného stupňa sa objaví až po začatí školskej dochádzky, asi okolo 10. až 12. roka a po zastavení a dokončení individuálneho rastu sa zastaví. Vysoká krátkozrakosť sa však prejaví už v detskom veku, ešte pred začatím školskej dochádzky a počas dospievania nápadne stúpa, môže sa však ustáliť na určitej hodnote a ďalej sa nemeniť. Pri veľmi vysokých hodnotách (nad -15,0 až -20,0 dioptrií a viac) vznikajú následkom veľmi silného rozťahovania zadnej steny oka aj chorobné zmeny na cievovke a sietnici ako aj v sklovci.
Krátkozrakosť ako refrakčnú chybu oka môžeme korigovať optickým sklom, ktoré dopadajúce lúče mení tak, že sa fókus posunie dozadu a obraz sa tvorí na sietnici. Optické sklá s takými vlastnosťami označujeme ako konkávne alebo mínus sklá.
Okuliare poskytujú krátkozrakým ľuďom obdobné podmienky na prácu akou je to u ľudí bez refrakčnej chyby. Napriek tomu sa vyskytujú výhrady proti ich noseniu, a to najmä pri ľahkých a neraz i vysokých krátkozrakostiach. Niektoré povolania a väčšina športov vylučujú nosenie okuliarov. Preto boli vyvinuté tzv. neviditeľné okuliare v podobne kontaktných šošoviek. Ale najnovšie sa pri krátkozrakosti uplatňujú veľmi úspešné refrakčné operácie na rohovke, najmä operácie excimerovým laserom. Operácie excimerovým laserom patria dnes k najčastejším zákrokom na očiach v celom svete. Jej podstatou je odstránenie niekoľko tisícin milimetra hrubej vrstvičky rohovky. Táto bezpečná metóda korekcie krátkozrakosti ročne ponúka miliónom ľudí život bez okuliarov, alebo kontaktných šošoviek a umožňuje im nový pohľad na svet.
Autor: doc. MUDr. Tomáš JUHÁS, CSc.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.