skončil. Čo sa nepodarilo ranému kapitalizmu, dvom svetovým vojnám ani celosvetovej kríze napokon dokonali slovenskí manažéri, ktorí podnik doviedli k totálnemu krachu. Po niekoľkonásobných márnych pokusoch správkyne konkurznej podstaty JUDr. Dany Hušťákovej predať podnik vcelku niekomu, kto by ďalej chcel pivo v centre Košíc variť, sa jej napokon síce nehnuteľnosti podarilo odpredať, pivo sa však už variť nebude. Ako včera informoval novinárov Imrich Janovčík, správca a hovorca prešovskej firmy Opal fytos, s. r. o. , ktorá nehnuteľnosti odkúpila, objekty sa budú postupne likvidovať, až kým neostane iba zelená lúka. Aby Imrich Janovčík dokázal, že niet za čím ľutovať, previedol nás areálom.
Už prvý pohľad dal jasne najavo, že objekty sa nachádzajú v totálne zdemolovanom stave. Pri balansovaní po strechách sme mali možnosť vidieť, že ani jedna z nich nie je v poriadku. V niektorých častiach objektu došlo dokonca k preboreniu strešných i stropných konštrukcií. Záujemca o pokračovanie vo varení piva by musel s rekonštrukciou začať takpovediac od podlahy. To už je určite výhodnejšie začať stavať na zelenej lúke. Pravdepobne k rovnakému záveru dospeli aj potencionálni záujemcovia, napríklad pivovarníci z Čiech, ktorí tak ako mnohí ďalší od svojho zámeru kúpiť pivovar napokon odskočili.
Prečo sa Opal Fytos rozhodol odkúpiť areál, to nám na rovinu vysvetlil samotný I. Janovčík. "Médiá sme priebežne informovali o tom, do akých problémov sme sa dostali kvôli tomu, že mesto Košice neuhrádza svoje záväzky za vykonané práce. Doposiaľ sme kvôli mestu nedostali 2,7 milióna korún za práce, ktoré sme realizovali na synagóge, na Hrnčiarskej ulici či pri Atypstave. Máme akurát tak mestské obligácie za 400 tisíc, ale tie považujem za bezcenné papiere. Ozaj, skúste sa opýtať pánov z magistrátu, koľko oni majú obligácií a zistíte, ako veria tomuto vraj cennému papieru. Mesto nás dostalo do problémov, nuž sme sa snažili zohnať úver. Získali sme prísľub na jeho získanie, ak budeme mať zaujímavý projekt. Tak sa pre nás stal Košický pivovar záchranným kolesom. Paralelne máme rozbehnuté ďalšie štyri projekty," poznamenal I. Janovčík.
Správca spoločnosti Opal fytos má ťažké srdce na mesto, obzvlášť na exprimátora Rudolfa Schustera, ktorý keď prišla reč na peniaze pri mestských zákazkach, vraj opakoval len to svoje - vy len robte a nestarajte sa, peniaze budú... Peniaze však nie sú a firmy, ktoré pracovali pre mesto, sa teraz musia samy starať o to, aby prežili. Aj na štát si však I. Janovčík poťažkal. "Keď mesto uspokojuje veriteľov komunálnymi obligáciami, o ktorých každého presviedča ako o dobrej investícii, prečo potom firma nemôže nimi napríklad vyplatiť dane štátu? Nehovoriac o tom, že štát nám dlží 200, 300 tisíc na DPH, ale daňový úrad chce mať pritom peniaze fyzicky na účte samozrejme včas. Firma vykáže na papieri oficiálne zisk, ale to už nikoho nezaujíma, či aj fakticky tie peniaze má. No čo máme potom robiť?"
Po vysvetlení samotných príčin toho, prečo sa Opal fytos vlastne začal o pivovar zaujímať, I. Janovčík porozprával aj o tom, aká budúcnosť ho čaká.
"Zaplatili sme celú kúpnu cenu za pivovar, máme krytie aj na platbu dane z prevodu nehnuteľnosti. Určité náklady budeme musieť ešte vynaložiť na postupnú likvidáciu objektov, ale zároveň budeme odpredávať druhotný stavebný materiál, tehly, šrot a podobne, takže z týchto príjmov by sa čiastočne mali vykryť náklady na demolačné práce. Po vyčistení plochy budeme postupne pozemky odpredávať na individuálnu bytovú výstavbu," vysvetlil I. Janovčík.
Košickému pivovaru teda s definitívnou platnosťou zvoní umieráčik. Poslednou skupinou, ktorá podnik kontrolovala v čase, keď pivovar ešte vyrábal a zamestnával cez sto zamestnancov, bola ARDS, blízka Alexandrovi Rezešovi. Konkurz na spoločnosť bol vyhlásený v auguste 1998.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.