protestantských teroristických skupín. Dôvodom tohto kroku sú snahy o upevnenie neľahkého mierového procesu v Severnom Írsku.
V najznámejšej severoírskej väznici Maze s mimoriadnymi bezpečnostnými opatreniami, ktorú pôvodne zriadili pre približne 1700 teroristov, tak zostalo len 15 väzňov a 800 dozorcov. Posledných uväznených prepravia onedlho do iných väzníc, aby mohli Maze zatvoriť.
Doteraz sa dostalo na slobodu dovedna 428 členov teroristických organizácií z obidvoch strán, čo vyvolalo ostrú kritiku najmä z radov príbuzných obetí. Medzi prepustenými je okrem iných aj James McArdle (31), ktorý v roku 1996 odpálil v londýnskom prístave bombu, pričom zahynuli dvaja ľudia. Z celkového trestu odňatia slobody vo výške 25 rokov si pritom odpykal len tri. Z väzenia sa dostal aj Michael Caraher (32) odsúdený na 105 rokov väzenia za vraždu najmenej siedmich britských vojakov.
V prípade, že by sa niektorá z polovojenských protestantských alebo katolíckych skupín dopustila vraždy, mohlo by v Severnom Írsku dôjsť k zastaveniu mierového procesu. Obe náboženské komunity začali len nedávno spravovať provinciu spoločnými silami, k čomu došlo po 30 rokoch sektárskeho násilia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.