na úkor niekoho, čo v jednom kuse maká. Ako sa vraví, rozum zostáva stáť vtedy, ak sa do kategórie zlodejov zaradí aj ten, ktorý má bdieť nad dodržiavaním zákona. Presne tak to bolo v prípade podpráporčíka Jána B., ktorý sa pred Okresným súdom v Michalovciach zodpovedal z trestného činu zneužívania právomocí verejného činiteľa.
Ján bol ako policajt služobne zaradený na oddelenie okresného dopravného inšpektorátu Okresného riaditeľstva PZ v Michalovciach. V máji lanského roka nastúpil o siedmej ráno do služby s kolegami Erikom a Bohušom. Na základe rozkazu ich nadriadeného, nastúpili do služobného Renaultu 21 Nevada a vydali sa do obce Zalužice. Keďže ich úlohou bolo merať rýchlosť premávajúcich áut, sprevádzal ich tam ďalší kolega, ktorý viezol v služobnom aute merací prístroj. Mladí muži vykonávali svoju prácu s bežnou rutinou. Všetko klapalo ako obvykle, ale len dovtedy, kým jeden z nich nezačal zháňať pokutové bloky, ktoré mu boli pridelené. Išlo o 50 kusov blokov s evidenčnými číslami 250351 260400 v hodnote päťtisíc korún.
Podľa obžaloby prokurátora pokutové bloky, ktoré nadstrážmajster Erik F. nechal voľne položené na sedadle vedľa vodiča, odcudzil Ján B. Ukázalo sa totiž, že ich neskôr použil počas nočnej služby na uloženie pokuty. . .
"Ja som Erikovi F. žiadne bloky neukradol. Pred nástupom do služby sme obidvaja vyfasovali pokutové bloky a to každý v hodnote 5 tisíc korún. Keď sme prišli do Zalužic, Bohuš J., ktorý obsluhoval prístroj na meranie rýchlosti, mi dal svoje bloky, aby som ich použil pri ukladaní pokuty. A to preto, aby tiež mohol vykázať činnosť. . . Rozostavili sme sa na kontrolu a keď Erik zastavil auto, prišiel ku mne, aby som mu dal jeho bloky. Povedal som mu, že ja mám len svoje a Bohušove, že on si ich na sedadlo služobného auta nedal. Išiel ich hľadať do auta, ale ich tam nenašiel. Vtedy povedal, že ich mohol nechať v kancelárii na Okresnom riaditeľstve PZ v Michalovciach. Potom mi dal svoje staré pokutové bloky v hodnote asi 1200 korún s tým, aby som z nich použil, pretože aj on chcel mať vykázanú činnosť," bránil sa pred súdom obžalovaný. Dodal tiež, že po skončení služby sa všetci traja stretli a asi dvadsať uložených pokút rozdelili tak, aby peniaze sedeli s pokutovými blokmi použitými z prídelu každého z nich.
Erik však tvrdil niečo iné. "Keď som v Zalužiciach vystúpil z auta, nechal som svoje pokutové bloky ležať na sedadle vedľa vodiča, ktorým bol obžalovaný. Okrem mojich tam boli položené aj bloky kolegu Bohuša. Po tom, čo som zistil, že sa jeden z vodičov dopustil priestupku, šiel som do služobného auta, že si vezmem svoje bloky. Bohušove tam boli, ale moje nie. Pýtal som sa obžalovaného, kde sú a on len prehodil, či som ich vôbec položil na sedadlo. Prehľadal som celé auto, ale bloky som nenašiel. Neskôr som to povedal aj ostatným kolegom a oznámil som im aj evidenčné čísla pokutových blokov, ktoré sa mi stratili s tým, že ak sa niekde objavia, aby mi to oznámili. Ubehol asi týždeň a Marián D. ma upozornil, že bloky s číslami, ktoré som označil, videl počas nočnej služby u obžalovaného," ozrejmil situáciu poškodený. Tretí z partie Bohuš J. tiež potvrdil, že svoje pokutové bloky neodovzdal obžalovanému, ale Erikovi, ktorý ich položil vedľa svojich na sedadlo vedľa vodiča.
Pred samosudcu predstúpil aj svedok Marián D., ktorý mal koncom mája lanského roka spolu s obžalovaným nočnú službu. A práve počas nej si všimol, že pokutové bloky, ktoré Ján použil, majú evidenčné čísla tých, ktoré záhadne zmizli kolegovi Erikovi. "Zbadal som, že na blokoch boli preškrtnuté iniciálky EF a uvedené iné - J.B. Práve z týchto blokov ukladal obžalovaný
pokutu a keďže som vedel naspamäť evidenčné čísla tých, ktoré Erik hľadal, uvedomil som si, že sú to tie pokutové bloky, čo mu zmizli," vypovedal svedok. Spomenúť si, o aké evidenčné čísla blokov išlo, nerobilo Bohušovi žiadny problém ani pred súdom. A bez zaváhania to všetko zopakoval aj pri konfrontácii s obžalovaným.
Ján B. prehral na celej čiare. Nielenže nezbohatol, ale stratil aj dôveru kolegov. Nepotvrdila sa totiž ani skutočnosť, ktorou sa bránil, že mu Erik odovzdal staré bloky, z ktorých bola uložná bloková pokuta. V hliadkovej knihe, do ktorej sa zapisovali pokuty uložené vodičom stálo totiž čierne na bielom, že v inkriminovaný deň bola uložená pokuta len v troch prípadoch a vodiči, ktorí sa dopustili priestupkov, ich uhradili poštovou poukážkou. Po zhodnotení vykonaných dôkazov súd dospel k záveru, že 26-ročný Ján B. je vinný v zmysle obžaloby. S prihliadnutím na závažnosť trestného činu, ktorého sa dopustil ako policajt, mu samosudca vymeral 7 mesiacov s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu 15 mesiacov a päťtisícový peňažný trest.
Obžalovaný nebol s verdiktom súdu spokojný a tak sa odvolal. Krajský súd v Košiciach. Ten po podrobnom preskúmaní všetkých skutočností dospel k záveru, že prvostupňový súd rozhodol správne vo výroku o vine, avšak pochybil pri uložení trestu, keďže mu uložil súčane podmienečný aj peňažný trest. Odvolací súd výrok o treste zrušil a Jánovi B. vymeral len 7 mesiacov s podmienečným odkladom na pätnásť mesiacov.
Rozsudok je právoplatný.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.